COP28 konferencijoje aptarti energetikos sektoriaus iššūkiai

0
COP28 konferencijoje aptarti energetikos sektoriaus iššūkiai
Share

Energetikos viceministrė Daiva Garbaliauskaitė dalyvavo 28-oje Jungtinių Tautų klimato kaitos  konvencijos konferencijoje COP28. Dubajuje (Jungtiniuose Arabų Emyratai) pasaulio valstybių atstovai dalinosi gerąja patirtimi apie klimato kaitos švelninimo būdus, aptarė energetikos sektoriaus veiksmus stabdant klimato kaitą ir nustatė svarbiausius atsinaujinančių išteklių gamybos siekius.  

COP28 metu aptarti lūkesčiai ir energetikos sektoriaus vaidmuo, siekiant neleisti pasaulio temperatūrai padidėti 1,5 °C, lyginant su ikipramoninio laikotarpio lygiu. 

„Lietuva iš tiesų padarė didelį šuolį stiprindama savo energetinį saugumą ir didindama atsinaujinančios energijos gamybos pajėgumus. Esame išsikėlę ambicingus tikslus iki 2050 m. būti energetiškai nepriklausomi ir savarankiški bei aktyviai dalyvaujame atsinaujinančios energijos plėtroje, ypač jūros, sausumos vėjo, saulės ir vandenilio ekonomikoje“, – sakė D. Garbaliauskaitė. 

Diskusijos dėl kritinių mineralų užtikrinimo metu viceministrė pabrėžė, kad svarbu didinti investicijų diversifikavimą, užtikrinti atsparumą ir rizikos vertinimą, gerinti duomenų prieinamumą tiekimo grandinėse bei tarptautinį bendradarbiavimą. 

Viceministrė D. Garbaliauskaitė COP28 konferencijoje taip pat susitiko su Ukrainos energetikos viceministre Svitlana Grynchuk ir tarptautiniais partneriais bei aptarė planus atstatant Ukrainos energetikos sistemą. 

„Lietuva yra pasirengusi ne tik suteikti Ukrainai reikalingą pagalbą karo sąlygomis, bet ir aktyviai dalyvauti tarptautiniuose formatuose, kuriuose planuojamas Ukrainos energetikos sektoriaus atstatymas, siekiant ambicingo Ukrainos energetikos ministerijos tikslo – transformuoti energetikos sektorių į tvarų, novatorišką ir atsparų hibridinėms grėsmėms, atitinkantį ES teisinę ir reguliavimo sistemą“, – kalbėjo D. Garbaliauskaitė.

Tarptautinės konferencijos COP28 metu Lietuva prisijungė prie G7+ deklaracijos dėl švarios energijos partnerystės, siekiant tvaraus Ukrainos energetikos sistemos atkūrimo ir atstatymo. Konferencijoje dalyvavo Ukrainos ir užsienio valstybių, tarptautinių organizacijų bei verslo atstovai, kad aptartų ir spręstų klausimus, susijusius su Ukrainos energetikos infrastruktūros atkūrimu „Net Zero“, energetiniu saugumu, energijos gamybos decentralizavimu, žaliosios energijos plėtra ir klimato kaita.

Viceministrė taip pat išsakė Lietuvos poziciją aukšto lygio ministerijų apskritojo stalo diskusijoje dėl atsinaujinančių išteklių ir energijos vartojimo efektyvumo. Svarbiausias COP 28 siekis  – patrigubinti atsinaujinančių išteklių gamybą ir dvigubai sumažinti vartojimą iki 2030 metų. 

Atlantic Council organizuotame pasauliniame energetikos forume šalių ir verslo lyderiai diskutavo energetinio saugumo temomis artėjant antrajai karo Ukrainoje žiemai. Pristatymų metu Lietuvos energetikos viceministrė D. Garbaliauskaitė  apžvelgė šalies pasirengimą, artimiausius veiksmus užtikrinant energetinį saugumą bei ilgalaikius planus siekiant energetinės nepriklausomybės. 

COP28  Klimato kaitos konvencijos konferencijoje vyko ir daugiau dvišalių susitikimų bei diskusijų aktualiomis energetikos temomis.