Stiprinant pasirengimą ekstremaliosioms situacijoms – dėmesys žmonėms, turintiems negalią

0
Stiprinant pasirengimą ekstremaliosioms situacijoms – dėmesys žmonėms, turintiems negalią
Share

Vidaus reikalų ministerija, siekdama stiprinti gyventojų pasirengimą ekstremaliosioms situacijoms, dėmesį skiria negalią turinčių žmonių informuotumui. „Gyventojų informavimas kaip pasirengti galimoms grėsmėms – mūsų prioritetas, todėl tęsiame šiemet sėkmingai pradėtą informacinę kampaniją „Esame komanda – turime planą“ ir labai svarbu, kad prie šios kampanijos jungiasi Neįgaliųjų reikalų departamentas bei žmonių su negalia organizacijos. Pradėjus gaivinti civilinę saugą paaiškėjo, kad žmonės su negalia nėra net minimi Civilinės saugos įstatyme. O tai – 223 tūkstančiai žmonių.  Keičiame situaciją – skirsime būtiną dėmesį įvairią negalią turintiems ir labiausiai pažeidžiamiems, stiprinsime jiems pritaikytos informacijos sklaidą“, – sako vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.

Ministrės A. Bilotaitės teigimu, dar pernai pavyko pasiekti, kad VRM parengtoje Civilinės saugos stiprinimo koncepcijoje būtų įtraukti žmonių su negalia poreikiai, o naujajame Krizių valdymo ir civilinės saugos įstatyme atsirastų prievolė planuoti šiai grupei reikalingą pagalbą ir priemones ekstremaliųjų situacijų metu. Turės būti suženklintos ir šiems žmonės pritaikytos priedangos, užtikrintas transportas evakuacijai, adaptuota gyventojų perspėjimo sistema.

Šiuo metu įsibėgėja ir specialūs, kartu su ekspertais rengiami VRM Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento civilinės saugos mokymai – naudojant Brailio raštą, multimedijos ir garsines priemones, lengvai suprantamą kalbą, gestų kalbą ir pan.

Naudingos, lengvai suprantamos informacijos, susijusios su įvairiomis galimomis grėsmėmis, nuo šiol  interneto svetainėje www.lt72.lt (aktuali nuoroda – https://lt72.lt/?page_id=17774 ) suras klausos, judėjimo, regos, intelekto ar psichosomatinių, raidos sutrikimo ar kompleksinę negalią turintys žmonės.

Informacijos išdėstymas, iliustracijos ir teksto stilius itin palengvins informacijos prieinamumą skaitymo, suvokimo iššūkių, intelekto negalią turintiems asmenims. Dėl  paprastos kalbos ir aiškios struktūros ši informacija tiks senjorams bei vaikams.

Vidaus reikalų ministerija kartu su Neįgaliųjų reikalų departamentu atliko ir žmonių, turinčių negalią, apklausą, kurios tikslas – išsiaiškinti, ar jiems yra žinoma, kaip reikėtų pasirengti ekstremaliosioms situacijoms – gamtos ir žmogaus sukeltoms nelaimėms.

Sociologinio tyrimo duomenimis, žmonės turintys negalią, kaip ir daugelis šalies gyventojų, nėra pakankamai pasirengę reaguoti, jei kiltų karo pavojus ar tektų susidurti su ekstremalia situacija.

Tyrimas rodo, kad tik 4 iš 10 žmonių su negalia žino, kaip elgtųsi iškilus pavojui – 54 proc. jų namuose turi būtiniausių atsargų 72 valandoms, 16 proc. yra pasiruošę išvykimo krepšį, 15 proc. yra pasirengę veiksmų planą, kaip jie elgtųsi nelaimės atveju.

Tyrimas atskleidė, kad respondentai, kurie dalyvavo mokymuose, kaip elgtis ekstremaliosios situacijos metu, daug dažniau teigė žinantys, kaip elgtis konkrečios grėsmės atveju. Taip pat jie daug dažniau ėmėsi konkrečių veiksmų, kad apsisaugotų patys ir apsaugotų savo šeimos turtą.

Sociologinio tyrimas apie žmonių su negalia pasirengimą ekstremalioms situacijoms: spauskite čia

Sociologinio tyrimo PPT pristatymas: spauskite čia

Vidaus reikalų ministerijos inform.