Ministrė A. Bilotaitė darbo vizitu lankėsi Skuode ir Kretingoje

0
Ministrė A. Bilotaitė darbo vizitu lankėsi Skuode ir Kretingoje
Share

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė darbo vizitu lankėsi Skuode ir Kretingoje, kur susitiko su savivaldybių administracijos ir statutinių įstaigų vadovais, taip pat dalyvavo civilinės saugos pamokoje Kretingos J. Pabrėžos universitetinėje gimnazijoje.

Vienas svarbiausių vizito klausimų – civilinės saugos stiprinimas. Ministrė A. Bilotaitė su Skuodo ir Kretingos rajonų merais bei administracijos vadovais, aptarė priedangų parinkimo bei gyventojų informavimo svarbą, būtinybę atnaujinti ekstremaliųjų situacijų valdymo, evakuacijos planus.

„Ėmėmės iš esmės modernizuoti civilinės saugos sritį ir per šią Vyriausybės kadenciją padarėme didžiulį proveržį. Prieš metus parengėme civilinės saugos koncepciją, kuri paklojo pamatus Civilinės saugos stiprinimo ir plėtros programai. Ši programa padės užtikrinti jau pradėtų mūsų darbų tęstinumą. Labai vertiname savivaldos įsitraukimą ir lyderystę, siekiant geresnio gyventojų ir institucijų pasirengimo ekstremaliosioms situacijoms“, – sako ministrė A. Bilotaitė.

Skuodo rajone aktyviai vykdomas gyventojų švietimas civilinės saugos klausimais, organizuojami tiesioginiai susitikimai su gyventojais. Susitikimų metu kalbama apie aktualias grėsmes, pasirengimą ekstremaliosioms situacijoms, pristatomas išvykimo krepšys. Priedangose nelaimės atveju Skuodas galėtų talpinti virš 6 000 gyventojų.

Kretingos rajone virš 4 400 gyventojų rastų prieglobstį priedangose. Savivaldybė yra parengusi Gaisrų prevencijos programą, kurioje numatytos priemonės gaisrų ir žuvusiųjų gaisruose skaičiaus mažinimui.

Visoje Lietuvoje per 2 metus sukurtas 3939 priedangų tinklas gyventojų apsaugai nuo oro pavojaus ir netiesioginio apšaudymo. Pavojaus atveju esamose priedangose tilptų apie 1 milijonas šalies gyventojų, t. y. apie 36 proc.

Bendras siektinas rodiklis šalies mastu – kad priedangų užtektų 50 proc. gyventojų (miestų savivaldybėse – 60 proc., rajonų – 40 proc.).

Palyginimui Estijoje yra 208 priedangos, kurių užtektų 155 tūkst. gyventojų, Latvijoje priedangų tinklas dar tik pradedamas kurti.

Per artimiausius 7 metus (2024–2030 m.) papildomai planuojama investuoti į civilinę saugą 243 mln. Eur. Prioritetinės kryptys: priedangų tinklo plėtra (naujų įrengimas ir esamų modernizavimas),  perspėjimo sistemos tobulinimas, gyventojų informavimo ir sveikatos sistemos atsparumo stiprinimas, civilinės saugos pagalbos komandų formavimas.

Šiuo metu aktyviai plečiamas perspėjimo sirenų tinklas.Bendras sirenų skaičius šiemet sieks 1141.

Gyventojų apklausos duomenimis, maždaug apie pusė apklaustųjų tikrai ar greičiausiai žinotų, kaip reikėtų elgtis nelaimės metu ir turi sukaupę būtinų atsargų 72 valandoms.

Nuo 2023 m. vykdoma plataus masto visuomenės informacinė kampanija „Esame komanda – turime planą“. Gyventojai aktualią informaciją gali rasti pasirengimo ekstremaliosioms situacijoms interneto svetainėje lt72.lt. Ji tobulinama taip, kad informacija joje atlieptų asmenų su negalia poreikius.

Vidaus reikalų ministerija aktyviai bendradarbiauja su nevyriausybinėmis organizacijomis ir turi susitarimus su Katalikų Bažnyčia, Lietuvos vietos bendruomenių organizacijų sąjunga, Lietuvos Raudonuoju Kryžiumi, didžiausiomis senjorų organizacijomis.