Kultūros atašė Rasa Rimickaitė įvertinta už kultūrinių ryšių tarp Lietuvos ir Lenkijos puoselėjimą

0
Kultūros atašė Rasa Rimickaitė įvertinta už kultūrinių ryšių tarp Lietuvos ir Lenkijos puoselėjimą
Share

Jerzy Giedroyc dialogo ir bendradarbiavimo forumas už Jerzy Giedroyc tradicijų puoselėjimą stiprinant Lietuvos ir Lenkijos ryšius, dialogo ir bendradarbiavimo skatinimą bei kultūrinių tiltų tarp Lietuvos ir Lenkijos tiesimą šiemet apdovanojo ilgametę Lietuvos Respublikos kultūros atašė Lenkijoje Rasą Rimickaitę. 

Laudacijoje lenkų rašytoja, literatūros istorikė ir kritikė, Lenkijos rašytojų draugijos pirmininkė profesorė Anna Nasilowska rašė: „Kaip yra statomi tiltai? Tokie, kurie būtų tvirti. Tokie, kurie metų metais jungtų du krantus ir kuriais būtų galima judėti nebijant. Inžinierius daro tai taip: braižo projektą, atlieka būtinus matavimus, turi atsižvelgti į medžiagas ir sąlygas. Yra specialūs pavyzdžiai, kompiuterinės programos. Sąlygų yra daug, bet svarbiausia – tiltų statymo menas. O kaip statomi tiltai tarp tautų ir kultūrų? Čia nėra jokių pavyzdžių. Čia jau reikia plačių žinių apie kultūrą ir istoriją. Čia reikia intuicijos. Sėkmę lemia daug dalykų: tinkamo momento pojūtis ir puiki orientacija daugelyje meno sričių: teatras, kinas, fotografija, literatūra, klasikinė muzika, šiuolaikinė muzika, vizualūs menai ir pan. Nėra tokių studijų, kad taptumei visų šių sričių ekspertu, tačiau tai yra būtina. Rasa Rimickaitė įvaldė šį meną ir sulaukia milžiniškos sėkmės, tiesdama kultūrinius tiltus tarp Lietuvos ir Lenkijos.“

Varšuvos universiteto baltistikos studijų vadovė dr. Joanna Tabor sveikinimo žodyje kalbėjo, kad R. Rimickaitės veikla peržengia standartines kultūros atašė pareigas: ji ne tik įgyvendina lietuvių literatūros sklaidos projektus Lenkijoje, bet ir pati ją verčia. Kartu su vertėju Adamu Pomorskiu R. Rimickaitė į lenkų kalbą išvertė Kornelijaus Platelio ir Antano A. Jonyno eilėraščių rinktines.

„Rasa Rimickaitė remia jaunuosius vertėjus, glaudžiai bendradarbiauja su Varšuvos universiteto Baltistikos katedra, dalyvauja ugdant būsimas lietuvių mokslininkų kartas, taip pat siekia, kad jos inicijuojama kultūrinė veikla nenutrūktų ir virstų nuolatiniu bendradarbiavimu. Ji turi tvirtą misijos jausmą ir kaip tikras vizionierius galvoja apie ateitį bei rūpinasi, kad šie kultūriniai tiltai būtų tikrai stiprūs ir išliktų net istorinių suiručių laikais“, – pabrėžė dr. J. Tabor.

Jerzy Giedroyc dialogo ir bendradarbiavimo forumo apdovanojimas R. Rimickaitei įteiktas per „Liublino ketverto“ forumą, kuris šiemet skirtas Vilniaus 700 metų jubiliejui. Šio forumo, kurį organizavo Lietuvos istorijos institutas ir Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija, tikslas – sukurti platformą Rytų Vidurio Europos regiono politikų, visuomenės intelektualų ir žurnalistų diskusijoms, stiprinti abipusį akademinį, kultūrinį ir politinį bendradarbiavimą, remti Ukrainos integraciją į Europos Sąjungą ir NATO.

Piniginę apdovanojimo dalį R. Rimickaitė skyrė Ukrainos kariuomenei.

Tai jau ne pirmasis tarptautinis R. Rimickaitės įvertinimas – 2016 m. Lenkijos kultūros ir nacionalinio paveldo ministerija R. Rimickaitę apdovanojo sidabro medaliu „Už nuopelnus kultūrai Gloria Artis“. Šių metų vasarą R. Rimickaitei įteiktas Ordino už nuopelnus Lenkijos Respublikai Kavalieriaus kryžius, o už nuopelnus Gdansko miestui – medalis „Ubi concordia, ibi victoria“.

Gintarės Grigėnaitės nuotrauka