Finansų ministerija teikia viešajam derinimui iniciatyvą dėl fiksuotų būsto palūkanų

0
Finansų ministerija teikia viešajam derinimui iniciatyvą dėl fiksuotų būsto palūkanų
Share

2024-02-28

Finansų ministerija, kartu su Lietuvos banku parengusi iniciatyvą dėl būtinybės kredito įstaigoms užtikrinti kiekvienam nekilnojamojo turto kredito gavėjui realią galimybę pasirinkti kredito palūkanų normos rūšį, teikia įstatymo projektą viešam derinimui su visuomene.

Praktika rodo, jog Lietuvoje beveik visos būsto paskolos suteikiamos kintamosiomis palūkanomis, taip riziką dėl palūkanų normų padidėjimo perkeliant paskolų gavėjams. Kartu, anot projekto autorių, neužtikrinama reali galimybė vartotojui rinktis. Remiantis Lietuvos banko analizės duomenimis, 2023 m. vidutiniškai tik 3 proc. naujų paskolų buvo išduota su fiksuotų palūkanų norma (fiksuota ilgesniam nei 1 m. laikotarpiui), kai euro zonoje – 78 proc.

Todėl siūloma įpareigoti kredito davėją, prieš sudarant paskolos sutartį, pasiūlyti vartotojui ne mažiau kaip dvi alternatyvas: galimybę rinktis būsto paskolą su bent 5 m. fiksuotąja pagrįsto dydžio palūkanų norma arba su kintamąja palūkanų norma, kaip siūloma dabar.

Įstatymo projektu taip pat siūloma nustatyti, kad, jeigu kredito davėjas negalės pateikti pasiūlymo dėl bent 5 metams fiksuotos palūkanų normos, tokiu atveju kredito davėjas privalės pasiūlyti kredito gavėjui priemonę, skirtą kintamosios kredito palūkanų normos svyravimo rizikai sumažinti ir (arba) jai valdyti bent penkerių metų laikotarpiu.

Įpareigojimas atsirastų tik tiems kredito davėjams, kurių būsto paskolų portfelis didesnis nei 50 mln. eurų – kitaip tariant didiesiems rinkos dalyviams, pajėgiems apsidrausti nuo su produktu susijusios finansinės rizikos rinkoje.

Taip pat siūloma įpareigoti kredito davėjus periodiškai pateikti kredito gavėjui atitinkamas nuorodas, t. y. pranešime apie kredito palūkanų normos pasikeitimus kredito davėjas privalės pateikti nuorodas į Lietuvos banko interneto svetainėje viešai skelbiamus duomenis apie kredito sutartims taikomą vidutinę kredito palūkanų normą, bendrą kredito kainą ir bendro pobūdžio informaciją apie kredito refinansavimą.

Taip kredito gavėjai bus skatinami domėtis pagal jų sudarytas kredito sutartis taikomos maržos sumažinimo arba turimo kredito refinansavimo galimybėmis.

Visuomenė teikti pastabas projektui galės dešimt darbo dienų nuo jo registravimo Teisės aktų informacinėje sistemoje. Susipažinti su teisės akto projektu galima čia.

Planuojama įstatymo projektą pateikti svarstyti Seimui pavasario sesijoje. Numatomas siūlomo pakeitimo įsigaliojimo terminas – 2025 m. gegužės 1 d.