Finansų ministerija teikia Seimui finansinę naštą žmonėms mažinančias ir stabilumą suteikiančias iniciatyvas

0
Finansų ministerija teikia Seimui finansinę naštą žmonėms mažinančias ir stabilumą suteikiančias iniciatyvas
Share

Šiandien Seime po pateikimo pritarta Finansų ministerijos kartu su Lietuvos banku parengtiems įstatymų projektams – perkantiems nekilnojamąjį turtą su būsto paskola suteikti realią galimybę rinktis palūkanų normos rūšį, įpareigojant kredito įstaigas siūlyti tiek fiksuotas, tiek ir kintamas palūkanų normas bei iki 1 euro sumažinti pagrindinės mokėjimų sąskaitos paslaugų krepšelio kainą. Anot įstatymų projektus pristačiusio finansų viceministro Dariaus Sadecko, Seimui pritarus, bus sudarytos sąlygos mažinti finansinę naštą žmonėms.

Mokėjimų įstatymo pakeitimai, kuriems po pateikimo pritarė Seimas, leis trečdaliu – iki 1 euro – sumažinti pagrindinės mokėjimų sąskaitos paslaugų krepšelio kainą, papildomai taikant 50 proc. lengvatą nepasiturintiems. Tai ypač aktualu pastaruoju metu, kai komerciniai bankai praneša apie ženkliai didinamus įkainius už operacijas grynaisiais pinigais.  

Įstatyme siūloma fiksuoti maksimalų komisinį atlyginimą ir susieti jį su minimalia mėnesine alga (MMA). Tokiu atveju bazinis paslaugų krepšelis kainuotų apie 1 eurą. Šiuo metu komisinio atlyginimo dydis nustatomas Lietuvos banko ir siekia 1,47 euro.

Skaičiuojama, kad kasdien aktualių mokėjimo paslaugų, grynųjų pinigų išėmimo minimali mėnesinė suma bei minimalus mėnesis kredito pervedimų skaičius turėtų tenkinti apie 90 proc. žmonių poreikius. Mokėjimo krepšelio įkainis nesikeis bent trejus metus. Numatomas pakeitimų įsigaliojimo terminas – 2025 m. sausio 1 d.

Finansų ministerija Seimui taip pat teikia siūlymus, kurie suteiks realią naudą NT pirkėjams – įstatymo projektu numatoma įpareigoti kredito įstaigą, prieš sudarant paskolos sutartį, pateikti vartotojui ne mažiau kaip dvi alternatyvas: galimybę rinktis būsto paskolą su bent 5 metų fiksuotąja palūkanų norma arba su kintamąja palūkanų norma.

Projektu taip pat siūloma nustatyti, kad, jeigu finansų įstaiga negalės pateikti pasiūlymo dėl bent 5 metams fiksuotos palūkanų normos, tokiu atveju ji privalės pasiūlyti kredito gavėjui priemonę, skirtą kintamosios palūkanų normos svyravimo rizikai sumažinti arba jai valdyti bent penkerių metų laikotarpiu.Numatomas siūlomo pakeitimo įsigaliojimo terminas – 2025 m. gegužės 1 d.

Be šių siūlymų, Finansų ministerija kartu su Lietuvos banku yra viešai pristačiusi iniciatyvą, leisiančią žmonėms paprastai ir nemokamai refinansuoti turimas būsto paskolas. Pakaktų kreiptis į naują kreditorių, o šis atliktų didžiąją dalį refinansavimo procedūrų. Vartotojai nebepatirtų jokių su refinansavimu susijusių išlaidų, padidėtų konkurencija tarp bankų dėl esamų ir naujų paskolų gavėjų.

Reikalingi įstatymų pakeitimai bus parengti ir derinami su rinka ateinančiais mėnesiais ir pateikiami Seimo rudens sesijos pradžioje.