Atvira pamoka: kūryba gali klestėti tik tuomet, kai jos vaisiai naudojami legaliai

0
Atvira pamoka: kūryba gali klestėti tik tuomet, kai jos vaisiai naudojami legaliai
Share

Balandžio 26-ąją, Pasaulinės intelektinės nuosavybės dieną, Vilniaus Pilaitės gimnazijos dešimtokai aktyviai dalyvavo atviroje pamokoje su AGATA ir grupe „jauti“.

Pagrindinė pamokos, kurią internetu tiesiogiai galėjo stebėti visi prisijungusieji, išvada – nelegalus autorių ir atlikėjų kuriamo turinio vartojimas – ne tik intelektinės nuosavybės vagystė, bet ir stabdis visai kūrybai, nes autorių ir atlikėjų pragyvenimo šaltinis yra būtent legalus turinio vartojimas.

Kodėl svarbu legaliai naudoti autorinį turinį, kaip tai skatina atlikėjų kūrybą, kaip nelegalus turinio vartojimas, internetinis piratavimas kelia grėsmę muzikos, kino bei kitoms kūrybinėms industrijoms, su gimnazistais kalbėjosi turinio kūrėja Kornelija Jasiūnaitė, asociacijos AGATA direktorė Agnė Begetė, roko grupės „jauti“ nariai Nojus Zvicevičius ir Pilypas Gruzdys.

Pasak K. Jasiūnaitės, šios temos išskirtinio dėmesio nusipelno ir dėl to, kad Lietuva yra labiausiai pirataujančių Europos Sąjungos šalių dešimtuke, todėl būtina įvairiausiomis priemonėmis skatinti rinktis legalų turinį.

A. Begetė papasakojo, kaip Lietuvoje saugomos autorių ir gretutinės teisės, ir pateikė įdomų faktą, kad asociacijos AGATA įkurtas lietuviškos muzikos portalas „Pakartot“, kuriame už simbolinį mokestį galima legaliai klausytis muzikinių kūrinių, atsirado anksčiau už garsiąją „Spotify“ platformą.

Grupės „jauti“ nariai pasakojo jau galintys gyventi vien iš savo kuriamos ir atliekamos muzikos dėl to, kad gauna ne tik autorinius atlyginimus, bet ir pinigus už legalias perklausas. Jie padrąsino moksleivius kurti ir netikėti stereotipais, kad šiais laikais iš kūrybos pragyventi neįmanoma.

Atvira pamoka yra Kultūros ministerijos kartu su partneriais pradedamos komunikacijos kampanijos „Naudok legaliai“ dalis, kurios tikslas – keisti visuomenės nuostatas į legalaus turinio vartojimą, skatinti žinojimą, kaip atskirti legalų turinį nuo nelegalaus, supratimą, kad intelektinio turinio piratavimas yra vagystė, o autorių sukurtas intelektinis produktas yra saugomas. Komunikacijos kampanija tikslingai nukreipta į jaunąją auditoriją ir yra finansuojama Europos socialinio fondo veiksmų programos prioriteto „Techninė parama, skirta informuoti apie veiksmų programą ir jai vertinti“ lėšomis.

Organizatorių nuotrauka