TATENA valdytojų taryboje – patvirtinta Rezoliucija dėl branduolinės saugos Ukrainoje ir primintas Astravo AE klausimas

0
TATENA valdytojų taryboje – patvirtinta Rezoliucija dėl branduolinės saugos Ukrainoje ir primintas Astravo AE klausimas
Share

2024-03-08

Kovo 4–8 d. Vienoje, Austrijoje, vyko Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) valdytojų tarybos posėdis, kuriame dalyvaujanti Lietuvos delegacija išreiškė paramą Ukrainai, kovojančiai su Rusijos okupacija ir grėsmėmis, kurias kelia Rusijos pajėgų buvimas okupuotoje Zaporižios atominėje elektrinėje. 

Lietuva parėmė Ukrainos pateiktą Rezoliuciją dėl branduolinės saugos, saugumo ir garantijų padėties Ukrainoje ir dar kartą paragino Rusiją laikytis tarptautinės teisės bei nedelsiant išvesti savo karines pajėgas bei kitą personalą iš Ukrainai priklausančios Zaporižios AE bei perduoti jos kontrolę teisėtiems ir kompetentingiems šeimininkams – Ukrainos institucijoms.  

„Sukanka lygiai dveji metai, kai Rusijos okupacinės pajėgos neteisėtai užgrobė Ukrainos Zaporižios atominę elektrinę, ir lygiai dveji metai, kai šis klausimas pirmą kartą buvo iškeltas TATENA valdyboje ir tapo atskiru prioritetiniu klausimu. Taip nebūtų atsitikę, jei Rusija nebūtų pradėjusi karo prieš savo suverenią kaimynę. Šiandien pateikta dar viena Rezoliucija ir dar vienas raginimas Rusijai atsižvelgti į ankstesnes rezoliucijas ir laikytis tarptautinių taisyklių, kurioms mes tvirtai pritariame“, – sakė Lietuvos nuolatinės atstovybės prie Tarptautinių organizacijų Vienoje Ambasadorius Vaidotas Verba. 

Valdytojų tarybos metu Lietuva taip pat įgarsino klausimą dėl prie Lietuvos sienų pastatytos ir praėjusių metų pabaigoje pilnai paleistos nesaugios Baltarusijos Astravo atominės elektrinės. Tarptautinė bendruomenė buvo paraginta atkreipti dėmesį į iki šiol neišspręstas branduolinės saugos problemas bei ragino stabdyti šios elektrinės veiklą. „Didelį nerimą kelia daugybė neatskleistų pasikartojančių įrangos gedimų ir vėlavimas įgyvendinti saugos patobulinimus, taip pat akivaizdus saugos kultūros, skaidrumo ir atvirumo trūkumas per visą paleidimo ir pradinės eksploatacijos procesą. Raginame sustabdyti Baltarusijos AE eksploatavimą, kol bus visapusiškai išspręsti visi branduolinės saugos klausimai“, – sakoma Lietuvos pareiškime.

Lietuva taip pat pristatė Ignalinos atominės elektrinės eksploatavimo nutraukimo eigą, pabrėžė Lietuvos pasirengimą dalytis įgyta patirtimi bei pakvietė šalis sudalyvauti šių metų rugsėjį vyksiančios 68-osios TATENA Generalinės Konferencijos paraštėse planuojamame Lietuvos renginyje apie įgytą patirtį išmontuojant Maišiagalos radioaktyvių atliekų saugyklos infrastruktūrą.

TATENA yra Jungtinių Tautų organizacija, siekianti plėsti branduolinės energijos panaudojimą taikos, žmonių sveikatos ir gėrovės stiprinimo visame pasaulyje tikslais. Prie šios organizacijos Lietuva prisijungė 1993 m.