Šiųmetė Baltijos muzeologijos mokykla kviečia aptarti muziejų ribas ir atsakomybes

0
Šiųmetė Baltijos muzeologijos mokykla kviečia aptarti muziejų ribas ir atsakomybes
Share

Vakar Daugpilyje (Latvija) atidaryta 19-oji Baltijos muzeologijos mokykla. Šių metų jos tema – „Muziejų ribos, muziejų atsakomybės“.

Savaitę truksiantys Baltijos muzeologijos mokyklos mokymai šiandien pradedami konferencija „Muziejų ribos ir atsakomybė: Baltijos šalių pavyzdžiai“ , kurioje pranešimus skaitys šių metų Baltijos muzeologijos mokyklos kuratoriai ir lektoriai dr. François Mairesse ir dr. Bruno Brulon Soares.

Dr. François Mairesse pristatys neseniai ICOFOM išleistą Muzeologijos žodyną, kuriame analizuojamos šiuolaikinėje muziejų profesinėje aplinkoje vartojamos sąvokos, aprašomos teorinės ir praktinės sąlygos, kuriomis veikia muziejai ir su muziejais susijusios institucijos. Dr. Bruno Brulon Soares pristatys naująjį muziejaus apibrėžimą, kurį neseniai pripažino tarptautinė muziejų bendruomenė, ir teorines bei praktines išvadas, kurios išryškėjo kuriant šį apibrėžimą.

Estijos sveikatos muziejaus parodų ir kolekcijų vadovė Jelena Tšekulajeva pristatys du neseniai pradėtus sveikatos stiprinimo projektus, kuriuos muziejus įgyvendina bendradarbiaudamas su šeimomis ir sveikatos organizacijomis.

Eduardo Veidenbaumo muziejaus „Kalāči“ edukatorė Baiba Rozė parodys, kaip nedidelis muziejus regione gali pasinaudoti tarptautine parama, pritraukti įvairių sričių profesionalus ir pakeisti ne tik savo misiją, temas bei ekspoziciją, bet ir teigiamai paveikti gyvenimą vietos jaunimo ir bendruomenės projekte „Daugiau šviesos!“. Jis sulaukė ir didelio muziejų profesinės bendruomenės įvertinimo – Latvijos muziejų draugijos metinės premijos, kuri skirta 2022 m.

Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų vyriausioji rinkinių saugotoja Milda Samulionytė-Zikarienė pasakos apie muziejaus pareigas ir kompromisus dirbant su archeologijos kolekcija.

Estijos ir Lietuvos kultūros ministerijų atstovės Marju Reismaa ir Vaiva Lankelienė pristatys Estijos ir Lietuvos teisės aktų, reglamentuojančių muziejų veiklą, pokyčius. Inita Paegle, Daugpilio Marko Rothko meno centro Komunikacijos ir rinkodaros skyriaus vadovė, kalbės apie šio centro veiklą ir plėtros perspektyvas.

Baltijos muzeologijos mokykla yra tęstinis, nuo 2004 m. kasmet organizuojamas tarptautinio bendradarbiavimo projektas, skirtas Lietuvos, Latvijos ir Estijos muziejininkų profesiniams gebėjimams tobulinti ir jų kultūriniam bendradarbiavimui skatinti. Mokykla kasmet rengiama vis kitoje Baltijos valstybėje. 2004–2007, 2010, 2013, 2016, 2019 metais ji vyko Latvijoje, 2008, 2011, 2014, 2017, 2020 – Estijoje, 2009, 2012, 2015, 2018, 2022 – Lietuvoje.

Daugpilio Marko Rothko meno centro nuotrauka