Neįsirengę dūmų detektoriaus, rizikuoja gyvybe

0
Neįsirengę dūmų detektoriaus, rizikuoja gyvybe
Share

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, per tris šių metų mėnesius miestuose gaisruose žuvo 8 žmonės (24 proc.), o miesteliuose bei kaimo vietovėse – 25 (76 proc.), t. y. kaimiškose vietovėse gaisruose žuvo 3 kartus daugiau žmonių nei miestuose.

Priešgaisrinės priežiūros pareigūnai ir ugniagesiai jau ne vienerius metus lankosi žmonių būstuose ir tikrina, kaip gyventojai pasiruošę apsisaugoti nuo gaisrų, ar yra įsirengę apie pavojų įspėjančius dūmų detektorius, pataria gaisrinės saugos klausimais.

Lazdijų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnai pernai įvairių akcijų metu aplankė 1109 šeimas, gyvenančias Lazdijuose ir Lazdijų rajone. „Lankome gyvenamuosius būstus ir kaimiškosiose vietovėse, ir daugiabučius mieste. Apie 50 proc. Lazdijų rajone akcijų metu aplankytų šeimų  neturi dūmų detektorių. O ir tų, kurie turi detektorius, dalis šių prietaisų neveikia“, – pasakoja Lazdijų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos vyriausiasis specialistas Deivydas Neverdauskas.

Akcijų metu Lazdijų PGT pareigūnai 322 šeimų gyvenamuosiuose būstuose sumontavo dūmų detektorius, gautus iš savivaldybės. Šių vizitų metu pareigūnai pataria gyventojams,  kaip ir kokiose vietose įsirengti dūmų detektorius, paaiškina jų veikimo, eksploatavimo  principus ir svarbą, primena jiems, kad nepamirštų pakeisti prietaisų elementų, konsultuoja kitais gaisrinės saugos klausimais.

 Anot priešgaisrinės priežiūros pareigūno, dalis aplankytų  žmonių supranta dūmų detektorių naudą, yra girdėję arba skaitę apie šiuos prietaisus, bet dar jų neįsigiję. Yra tokių, kurie jau turi dūmų detektorių, bet jo nesumontavę, laukia, kol atvažiuos vaikai ir pakabins. „Mes per akcijas visada raginame visus žmones įsigyti dūmų detektorius ir juos susimontuoti gyvenamosiose patalpose. Nes tai ne tik privaloma pagal Bendrąsias gaisrinės saugos taisykles, bet šis prietaisas tikras namų sargas – gaisro atveju įspėja apie pavojų ir žmogus spėja išsigelbėti“, – sako D. Neverdauskas.

Lazdijų rajone per pastaruosius trejus metus gaisruose žuvo 4 žmonės. „Ypač skaudu, kad visais tais atvejais nebuvo dūmų detektoriaus. Vienas iš įsimintinų gaisrų Mikniškių kaime pernai liepos mėnesį, kai gaisre, kilusiame ryte gyvenamajame būste,  žuvo žmogus. Dūmų detektorių jis turėjo, bet prietaisas, kaip vėliau paaiškėjo, buvo spintoje, o ne pritvirtintas, kaip to reikalaujama, prie lubų. Ir dūmai prietaisą pasiekė tada, kai jau viskas degė ir žmogus jau buvo žuvęs“, – pasakoja D. Neverdauskas.

Priešgaisrinės priežiūros pareigūnas primena, kad autonominis dūmų detektorius  praneša apie pradinę gaisro stadiją ir taip gelbsti gyvybę bei padeda išvengti nuostolių. Jis pataria visiems, kas dar neturi, jį įsigyti. O turintys šį prietaisą turėtų nepamiršti pasirūpinti jo technine būkle, nes labai svarbu, kad jis veiktų.

 „Dūmų detektoriaus elementą reikia keisti maždaug kartą per metus. Šiltoje patalpoje dūmų detektoriaus elementas laiko ilgiau, šaltoje – trumpiau. Kai elementas pradeda sekti, dūmų detektorius siunčia žinią –  trumpą signalą, – paaiškina D. Neverdauskas. – Todėl kartas nuo karto patariama patikrinti jo veikimą. Tai padaryti labai paprasta. Paspaudus testo mygtuką atsiranda garsas ir tada aišku, ar dūmų detektorius veikia, ar neveikia.“