ES energetikos ministrų taryboje pagrindinis dėmesys į elektros rinkos reformą ir pasirengimą kitai žiemai

0
ES energetikos ministrų taryboje pagrindinis dėmesys į elektros rinkos reformą ir pasirengimą kitai žiemai
Share

2023  m. vasario 27–28 dienomis Stokholme, Švedijoje, Lietuvos energetikos ministras Dainius Kreivys dalyvavo neformaliame Europos Sąjungos Transporto, telekomunikacijų ir energetikos tarybos susitikime. Šį kartą bendrijos šalių ministrai diskutavo apie  planuojamą elektros rinkos reformą ir pasirengimą kitam žiemos sezonui, siekiant užsitikrinti energijos šaltinių prieinamumą ir tiekimo saugumą.

ES energetikos ministrai kartu su ES šalių susisiekimo ministrais taip pat dalyvavo bendroje sesijoje, skirtoje aptarti energetikos ir transporto politikų suderinamumą, siekiant spartesnio žaliojo transporto sektoriaus pokyčio po 2030 m. 

„Energetikos sektoriaus transformacija lems pokyčius ir kituose sektoriuose. Turime būti pasirengę šiems iššūkiams. Žaliajai transformacijai bus reikalingas milžiniškas elektros energijos kiekis. Norėdami būti tikrai energetiškai nepriklausomi, visą energiją turime gebėti pasigaminti patys. Privalome sudaryti palankias sąlygas sparčiai atsinaujinančios energijos plėtrai. Kartu turime iš anksto planuoti ir kitus švarios elektros energijos generacijos šaltinius, užtikrinsiančius nepertraukiamą ir patikimą energijos tiekimą už prieinamą kainą”, – sakė energetikos ministras D. Kreivys. 

Poreikis reformuoti elektros rinką kyla dėl keleto paskatų, kurių svarbiausi yra Europos energetinės nepriklausomybės siekis ir tikslas tapti klimatui neutraliu kontinentu iki 2050 m., kartu siekiant užtikrinti subalansuotą energijos pasiūlą ir paklausą bei prieinamas energijos kainas. Diskusijų metu konstatuota, kad didinant elektros rinkos atsparumą krizėms, tokioms su kuriomis susidūrėme praėjusiais metais, svarbu apsaugoti vartotojus nuo pernelyg didelio kainų svyravimo, užtikrinti konkurencingą ekonomiką ir augimą. 

Energetikos ministrai apsikeitė informacija apie situaciją, susijusią su priemonėmis, kurių imamasi, siekiant pasirengti kitam šildymo sezonui, siekiant užtikrinti nepertraukiamą gamtinių dujų tiekimą piliečiams bei pramonei ateinančią žiemą.

Ministras pažymėjo, kad Lietuva yra saugioje situacijoje. SGD terminalas Klaipėdoje veikia maksimaliu pajėgumu, užtikrindamas dujų tiekimą ne tik Lietuvos vartotojams, bet ir kitoms regiono šalims. Kartu su kita energetikos infrastruktūra regione, tai leidžia maksimaliai sumažinti rizikas patirti energijos tiekimo sutrikimus kitą žiemos sezoną.

Aptariant energetikos ir transporto politiką, pagrindinis dėmesys skirtas spartesniam žaliajam transporto sektoriaus pokyčiui po 2030 metų. Siekiama paskatinti pakankamas investicijas į iškastinio kuro nenaudojančios elektros energijos gamybą ir infrastruktūrą bei plačiau elektrifikuoti transporto sektorių. Papildomai akcentuota elektros tinklų stiprinimo ir įkrovimo punktų plėtros svarba bei pritarta siūlymams sudaryti palankesnes konkurencines sąlygas elektrifikacijai ir perėjimui prie alternatyvų netaršių degalų.

Antrąją ES Transporto, telekomunikacijų ir energetikos tarybos posėdžio dieną pagrindinė tema – būsimoji energetikos politika užtikrinant pramonės konkurencingumą visose ES valstybėse. 
Diskutuota apie ilgalaikes ES energetikos politikos raidos priemones ir investicijas, kurios padėtų mažinant anglies dioksido išmetimus elektrifikuojant pramonę bei spartinant ekonomiškai efektyvias iškastinio kuro alternatyvas. ES siekia iki 2050 m. turėti nulinį išmetamųjų teršalų kiekį ir remti pramonės konkurencingumą bei našumą visose valstybėse narėse. 

Kitas formalus ES energetikos ministrų tarybos posėdis numatytas kovo 28 d. Briuselyje, Belgijoje. Iki šio susitikimo Europos Komisija planuoja pateikti ES teisės akto pasiūlymą dėl elektros rinkos peržiūros.