Ministrė G. Skaistė: „Europa turi aktyviai dalyvauti diskusijoje dėl įšaldyto rusijos turto panaudojimo Ukrainai“

0
Ministrė G. Skaistė: „Europa turi aktyviai dalyvauti diskusijoje dėl įšaldyto rusijos turto panaudojimo Ukrainai“
Share

2024-01-16

Finansų ministrė Gintarė Skaistė akcentuoja, kad Europos Sąjunga (ES) turi rodyti lyderystę sprendžiant dėl įšaldyto rusijos turto panaudojimo Ukrainos atstatymui. Vakarų partneriams pradedant vis aktyviau svarstyti apie galimus sprendimus, kaip įšaldytą agresorės turtą konfiskuoti ir panaudoti Ukrainos poreikiams, ES negali likti tik pasyvia stebėtoja. Tai ministrė sakė tarptautinei žiniasklaidai šiandien Briuselyje, prieš prasidedant Europos Sąjungos (ES) finansų ministrų (ECOFIN) Tarybos posėdžiui.

„Turime įvertinti visas teisines galimybes ir priimti sprendimus dėl įšaldyto rusijos turto panaudojimo Ukrainos poreikiams. Pirmas žingsnis šia linkme – Europos Komisijos pasiūlymas kaip identifikuoti, atskirti ir nukreipti iš rusijos užšaldytų aktyvų gaunamą pelną Ukrainos reikmėms. Tikiuosi, jog sprendimas bus priimtas iki antrųjų karo Ukrainoje metinių ir lėšas užpultai šaliai galėsime pervesti kaip galima greičiau. Tačiau tai toli gražu ne vienintelis žingsnis, kurį turime žengti. Girdime, jog mūsų tarptautiniai partneriai, tokie kaip JAV ir Kanada, aktyviai diskutuoja apie galimą įšaldyto rusijos turto konfiskavimą Ukrainos poreikiams. Europa negali būti tik pasyvi proceso stebėtoja – turime aktyviai dalyvauti, sutarti dėl legalių būdų rusijos turtą panaudoti Ukrainos rekonstrukcijai. Tai būtų ne tik moraliai, bet ir pragmatiškai teisingas sprendimas. Karas vyksta Europoje, didžiausia įšaldyto rusijos turto dalis – taip pat  Europoje, todėl negalime likti tik pasyviais stebėtojais“, – tarptautinei žiniasklaidai sakė ministrė G. Skaistė.

Tuo pačiu ministrė pažymėjo, jog ypatingai svarbu rasti greitą sutarimą dėl daugiamečio 50 mlrd. eurų paramos Ukrainai paketo. Jei nepavyktų artimiausiu metu rasti operatyvaus sutarimo įtraukiant sprendinį vetuojančią Vengriją, pasak ministrės, reikalingas parengtas planas B, kurio rėmuose likusios 26 ES šalys galėtų neatidėliotinai skirti paramą Ukrainai, kadangi kitu atveju Ukraina susidurtų su likvidumo iššūkiais, kurie trukdytų jos ekonomikos atsparumui ir galimybėms kovoti su agresoriumi.

Finansų ministrės G. Skaistės prieš ECOFIN Tarybos posėdį Briuselyje padarytas pareiškimas žiniasklaidai – čia.