Kur dingo šv. Florijono kibiras?

0
Kur dingo šv. Florijono kibiras?
Share

Gegužės 4-ąją minima šventojo Florijono, ugniagesių globėjo diena.  Tądien ugniagesiai gelbėtojai švenčia savo profesinę šventę. Ta tad proga dalijamės informacija apie Vilniaus universiteto Šv. Jonų bažnyčioje Šv. Onos koplyčioje stovinčią šv. Florijono skulptūrą.

Įprastai šv. Florijonas vaizduojamas kaip romėnų karys, gesinantis degantį namą. Rankoje jis laiko vėliavą su kryžiumi, ant galvos yra užsidėjęs šalmą. Dažnai greta jo skulptūros būna ir namelis, tačiau kartais šventasis dar laiko ir kibirą. Šv. Jonų bažnyčios šv. Florijonas, deja,… be kibiro. Kurgi jis dingo?

Apie šventojo Florijono skulptūrą yra nemažai įdomių faktų. Vienas jų,  kad tai yra viena iš keturių šventųjų kankinių figūrų, puošiančių įspūdingą Šv. Onos koplyčioje stovintį medinį Šv. Viktoro altorių (XVIII a.). Šalia šv. Florijono skulptūros stovi šv. Jurgis ir du vienuoliai – šv. Steponas ir šv. Laurynas. 

Kaip teigia Vilniaus universiteto bibliotekos komunikacijos specialistė ir gidė Nijolė Bulotaitė, yra dar keli įdomūs šios šv. Florijono skulptūros aspektai. Remdamasi žymaus Lietuvos meno istoriko Vlado Drėmos (1905-1995), tyrinėjusio VU Šv. Jonų bažnyčios  kultūrinį paveldą, pateiktais duomenimis, N. Bulotaitė pasakoja, kad šventieji Florijonas ir Jurgis yra sukeisti vietomis. Florijonas turėjo stovėti kairėje, o Jurgis – dešinėje pusėje.  

„Spėjama, kad dešinėje rankoje šv. Florijonas turėjo vėliavą, kaip ir šv. Jurgis.  Bet vėliavos irgi nėra. Tai, kad rankoje turėjo būti vėliava, matyti iš rankos judesio. Ji, manoma, prarasta anksčiau. Jos nėra ir nuotraukose,“ – pasakoja N. Bulotaitė.

Pasak jos, pagal V. Drėmos aprašymą yra ir dar keletą įdomių šios skulptūros detalių: „Dailės tyrinėtojas rašo, jog šv. Florijonas rankoje laiko milžtuvę, o ant jo veido, kaip ir ant kitų dviejų vienuolių šventųjų Lauryno ir Stepono, yra vertikalios raukšlės. Įspūdingas šv. Florijono šalmas su ausinėmis, kurios, matyt, nuo ugnies karščio saugo gelbėtojo ausis.“

Iš tikrųjų, anot N. Bulotaitės, šv. Florijonas laiko ne milžtuvę, o kibirą, iš kurio ant degančio namo liejasi auksuotas vanduo. Jeigu aplankytumėte šv. Florijoną Šv. Jonų bažnyčioje šiuo metu, kibiro prie šios skulptūros nerastumėte. Kurgi jis dingo?

 „Florijono kibiras laukia restauravimo. Atnaujintas jis bus gražintas savininkui,“ – atskleidžia specialistė.

Dar keletas įdomesnių šios istorijos faktų.

  • V. Drėma mano, kad Šv. Viktoro altorius pastatytas po 1737 m. birželio 2 d. gaisro Vilniuje. Šv. Jonų bažnyčioje jo neturėjo būti. Altorius 1864 m. atvežtas iš Pranciškonų bažnyčios išsaugojimui, mat Pranciškonų bažnyčia po 1863 m. sukilimo buvo uždaryta.  Ten jis stovėjo šalia pagrindinio altoriaus kaip jo dešinysis altorius.
  • Simboliška, kad Šv. Jonų bažnyčioje gretimoje koplyčioje yra freska, vaizduojanti Lvivo miesto išgelbėjimo nuo gaisro istorijos fragmentą.