Jau montuojami vieni svarbiausių sinchronizacijos įrenginių – sinchroniniai kompensatoriai

0
Jau montuojami vieni svarbiausių sinchronizacijos įrenginių – sinchroniniai kompensatoriai
Share

Rengiantis Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizacijai su kontinentinės Europos tinklais 2025 m. vasarį, Telšiuose ir Alytuje pradėti montuoti vieni svarbiausių sinchronizacijos įrenginių – sinchroniniai kompensatoriai. Jie padeda stabilizuoti elektros sistemos dažnį ir padidina tinklo dinaminį stabilumą: sumažina įtampos kryčius trumpųjų jungimų metu, užtikrina inerciją, kompensuoja reaktyviąją galią.

Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė ir energetikos ministras Dainius Kreivys šiandien perdavimo sistemos operatorės „Litgrid“ transformatorių pastotėje Alytuje apžiūrėjo, kaip vyksta montavimo darbai. Didžiausi šių įrenginių komponentai – generatoriaus statorius ir smagratis – jau įrengti jiems skirtuose statiniuose, ant paruoštų pamatų.

„Sinchronizacija yra strateginis mūsų šalies tikslas, kurį turime įgyvendinti 2025-ųjų vasarį. Sėkmingai atliktas izoliuoto veikimo bandymas, sinchroninių kompensatorių įrengimas rodo, kad judame sklandžiai pagal grafiką, užtikrindami elektros energetikos sistemos saugų ir stabilų veikimą. Mūsų priklausymas IPS/UPS tinklams šiandien yra vienintelė priklausomybė ir nemalonus ryšys, kurį tebeturime su rytų erdve, todėl Vyriausybės prioritetas – Lietuvos prisijungimas prie kontinentinės Europos tinklų – visuomet buvo tarp svarbiausių tikslų. Sinchroninių kompensatorių įrengimas – viena iš techninių priemonių, kurios užtikrins, kad Lietuvos energetikos sistema galės veikti patikimai ir stabiliai“, – sako Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.

„Sinchroninių kompensatorių įrengimas yra vienas iš trijų kritinės reikšmės sinchronizacijos projektų. Visi jie bus visiškai parengti ir pradės veikti kitais metais ir užtikrins sklandų elektros energetikos sistemos veikimą tiek prisijungus prie Kontinentinės Europos tinklų, tiek visiškai savarankiškai“, – sako energetikos ministras Dainius Kreivys.

„Šie dideli ir galingi įrenginiai reikalingi sinchroniniam darbui su kontinentinės Europos partneriais, jie padės užtikrinti inerciją tinkle, taip apsaugodami elektros sistemą nuo netikėtų trikdžių. Sinchroniniai kompensatoriai taip pat yra kertinis elementas kuriant elektros sistemą, kurioje visa reikalinga energija gaminama atsinaujinančių išteklių elektrinėse“, – teigia Rokas Masiulis, „Litgrid“ vadovas.

Istoriškai Lietuvos elektros energetikos sistema veikia sinchroniškai su Rusijos kontroliuojama IPS/UPS sistema, jungiančia Baltarusijos, Rusijos, Estijos, Latvijos, Lietuvos (BRELL) sistemas. 2025 m. vasarį Baltijos šalys atsijungs nuo IPS/UPS sistemos, prisijungs prie kontinentinės Europos elektros tinklų sistemos ir sinchronizuosis, t.y. pradės dirbti vienu dažniu. Tai užtikrins patikimą energetikos sistemų darbą ir saugų elektros perdavimą, elektros prieinamumą iš Vakarų Europos energetikos sistemų ir bendras energetikos sistemų valdymo taisykles, vienodai taikomas visoje Europos Sąjungoje.

Iš viso „Litgrid“ įgyvendino jau 7 sinchronizacijos projektus. Tai 330 kV Bitėnų transformatorių pastotės išplėtimas, 110 kV linijos Pagėgiai-Bitėnai statyba, 330 kV linijos Lietuvos elektrinė-Vilnius rekonstrukcija, „LitPol Link“ jungties išplėtimas, avarinio prisijungimo prie kontinentinės Europos tinklų per sinchroninę jungtį „LitPol Link“ bandymas, Šiaurės Rytų Lietuvos perdavimo tinklo optimizavimas ir Lietuvos izoliuoto darbo bandymas.

Premjerė ir energetikos ministras taip pat apžiūrėjo ir Alytaus baterijų parką – vieną iš keturių 200 MW suminės galios energijos kaupiklių sistemos parkų. Didžiausia Europoje 200 MW baterija šiuo metu veikia bandomuoju režimu ir jau spalio mėnesį galės tiekti energetikos sistemai tiek sistemines paslaugas, tiek ir atsinaujinančių energijos šaltinių veikimui būtinas balansavimo paslaugas.

 

Laimos Penek/LRVK nuotr.