Išskirtinė žinutė į netikėtą reidą patekusiems vairuotojams

0
Išskirtinė žinutė į netikėtą reidą patekusiems vairuotojams
Share

Balandžio 6-ąją, Saugaus eismo dieną, Lietuvos transporto saugos administracija (LTSA) kartu su Lietuvos kelių policija vykdė unikalų reidą. Jo tikslas – ne kontroliuoti ar bausti, o skatinti kultūringą vairavimą Lietuvos keliuose. 

Penkiuose didžiuosiuose šalies miestuose balandžio 6-ąją pareigūnai stabdė vairuotojus ne tikrinti, kaip laikomasi Kelių eismo taisyklių ar fiksuoti pažeidimų, o palinkėti savitarpio supratingumo ir pagarbos kelyje bei padovanoti specialiai akcijai sukurtos raminamosios „antivirduliavimo“ arbatos. 

Taip siekiama skatinti vairuotojus kelyje vengti pavojingo, chuliganiško vairavimo, staigaus manevravimo, lenkimo neleistinose vietose ir kitų pažeidimų. Akcija raginama būti pakantesniems bei atidesniems, galvoti ne tik apie savo, bet ir kitų eismo dalyvių saugumą.

„Šia iniciatyva norime pakviesti visus kurti pozityvumo ir pasitikėjimo kultūrą vairuotojų bendruomenėje, skatinant suvokimą, kad visi galime būti vieni kitiems geranoriški, suprasti vieni kitus kelyje ir taip kartu kurti pagarba grįstą eismą šalyje“, – sako LTSA vadovas Genius Lukošius.

Vairavimo kultūros stoka – vis dar opi problema

Vairavimo kultūra Lietuvoje vertinama tik kiek daugiau nei patenkinamai – 6,3 balo iš 10 galimų (pagal 2021 m. balandžio mėnesį UAB „Spinter tyrimai“ atlikto Lietuvos gyventojų tyrimo duomenis). Daugiau nei pusė šalies vairuotojų (58 proc.) dažniausiai emocijų kontrolę kelyje praranda tada, kai kitas vairuotojas privažiuoja itin arti prie automobilio ir mirksi šviesomis. Pusė apklaustųjų įvardijo, kad juos trikdo iš šalutinio į pagrindinį kelią įžūliai įvažiuojantys vairuotojai. Netramdomą pyktį kelia ir šiurkštus persirikiavimas į kitą eismo juostą bei posūkio signalo nerodymas.

Dėl nekultūringo vairuotojų elgesio miestuose formuojasi spūstys, didėja psichologinė vairuotojų įtampa, kuri kraštutiniais atvejais virsta agresija. Tačiau svarbiausia ir skausmingiausia nekultūringo elgesio pasekmė – avarijos, kuriose žūsta žmonės. Pasak Lietuvos kelių policijos tarnybos viršininko Vytauto Grašio, eisme dalyvauja visi:  skirtingų kartų ir temperamentų žmonės, vairavimo asai ir pradedantys vairuotojai, mėgėjai ir profesionalai, jauni ir vyresni.

„Natūralu, kad skirtingų žmonių nuomonės ar elgesys taip pat skiriasi esant įvairioms situacijoms, tačiau ten, kur turėtų vyrauti tam tikros taisyklės ir siekiama savitarpio sutarimo, išmintinga būtų pasirinkti pagarbų bendravimą. Tai padėtų išvengti nemalonių situacijų, nereikalingo streso ir tikrai būtų mažiau skaudžių pasekmių. Juk dėl šių pasekmių vėliau kenčiame patys“, – teigia V. Grašys.

Nauja sąvoka kelių eismo žodyne

Nors tyrimai taip pat atskleidė, kad per pastaruosius penkerius metus eismo dalyvių kultūra Lietuvoje pagerėjo, visgi yra ką tobulinti. Respondentai nurodė, kad prie eismo kultūros gerinimo labiausiai prisidėtų pagarba ir žmogiškas supratingumas – taip mano net 70 proc. Beveik 60 proc. respondentų paminėjo, jog svarbiausia būtų prisiimti asmeninę atsakomybę už sukeltą situaciją kelyje. Pusė įvardijo, kad itin didelę reikšmę turi suvokimas, jog nelaimingo įvykio aukomis gali tapti ir patys vairuotojai, ir jų šeimos nariai.

LTSA, siekdama skatinti kultūringą vairuotojų elgesį keliuose, supratingumą ir pagarbą kitiems eismo dalyviams, įgyvendina iniciatyvą „Nevirduliuok“, kurios viena iš aktyvacijų yra Saugaus eismo dienos reidas.

Nevirduliuok – tai nauja sąvoka, kuri, tikimės, taps kelių eismo dalyvių bendruomenės žodyno dalimi. Nevirduliavimas reiškia pagarbą, savikontrolę, sąmoningumą ir geranoriškumą kitų eismo dalyvių atžvilgiu. Norime, kad vairuotojai, kylant emocinei temperatūrai, prisimintų šią sąvoką prieš nepagarbiai ar agresyviai pasielgdami ir pasirinktų konstruktyvesnį būdą išreikšti užplūdusias emocijas“, – sako LTSA vadovas.

Iniciatyvos metu gilinamasi į nekultūringo vairavimo priežastis ir pasekmes, siūloma būdų, kaip išlaikyti pagarbą kitiems eismo dalyviams ir išlikti ramiam kelyje – nuo akcijų keliuose iki bendradarbiavimo su vairavimo mokyklomis, kurios rengia naujus vairuotojus.