Daugiabučių gyventojams – galimybė atnaujinti šildymo sistemas ir sumažinti išlaidas

0
Daugiabučių gyventojams – galimybė atnaujinti šildymo sistemas ir sumažinti išlaidas

Siekiant didinti energinį efektyvumą pastatuose ir mažinti išlaidas už energiją, gyventojai kviečiami teikti paraiškas daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimui. Taip pat šioje priemonėje nepasiturintiems gyventojams numatyta maksimali kompensacijos suma – 100 proc. išlaidų kompensacija.  

Šiam kvietimui numatytas didžiausias iki šiol finansavimas – net 20 mln. eurų.

„Mažoji renovacija – vienas iš tvarių sprendimų, kur valstybė, skirdama paramą gyventojams, siekia ne tik padėti sumažinti sąskaitas už šildymą, bet taip pat sprendžia ir įsisenėjusią šilumos nuostolių problemą. Pasenę, nesureguliuoti šilumos mazgai daugiabučiuose – vienas ryškiausių energijos švaistymo pavyzdžių“, – sako Energetikos ministerijos Energijos efektyvumo politikos grupės vadovas Mindaugas Stonkus. Pasak jo, atlikus šilumos punktų renovaciją daugiabučiuose namuose tolygiau šildomi butai, taupoma energija, o šilumos ir vandens tiekimo nuostoliai bei energijos sąnaudos sumažėja 15–20 procentų, kas automatiškai leidžia sumažinti gyventojų šildymo sąskaitas.

Mažąja renovacija vadinamas daugiabučio namo šildymo ir karšto vandens sistemų atnaujinimas ir subalansavimas taip, kad visa į pastatą patenkanti šiluma būtų panaudojama kuo efektyviau. Jos metu seni, elevatoriniai šilumos punktai keičiami naujais, automatizuotais šilumos punktais. Skaičiuojama, kad Lietuvoje dar yra apie 3 tūkst. senų elevatorinių šilumos punktų, kurie yra technologiškai pasenę ir neužtikrina tolygaus viso pastato šildymo. 

Valstybės parama taip pat skiriama pertvarkant šildymo sistemą ar ją keičiant, įskaitant radiatorių keitimą, termostatinių ventilių įrengimą, vamzdynų keitimą ir kitus būtinus elementus. Finansuojamos ir karšto vandens sistemų pertvarkymo, susijusių elementų keitimo (pvz., rankšluosčių džiovintuvų, vamzdynų keitimo) išlaidos. 

Subsidijos dydis gali siekti iki 60 proc. nuo visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų, jei paramos gavėjai yra butų ir kitų patalpų savininkai. Subsidija padidinama dar 10 proc. punktų, jei elevatorinis šilumos punktas keičiamas į naują, automatizuotą šilumos punktą. Nepasiturintiems gyventojams bus skiriama 100 proc. išlaidų kompensacija.

Paraiškas teikti kviečiami daugiabučio namo bendrojo naudojimo objektų valdytojai, savivaldybės paskirti savivaldybės energinio efektyvumo didinimo programos įgyvendinimo administratoriai, šilumos tiekėjai bei kiti asmenys, įgalioti daugiabučio namo butų ir kitų patalpų savininkų. 

Paramos priemonę administruoja Aplinkos projektų valdymo agentūra. Paraiškas galima teikti iki 2025 m. liepos 23 d. APVIS aplinkoje. Anksčiau pasibaigus priemonei skirtoms lėšoms kvietimas bus stabdomas.

Pernai pasibaigus kvietimui teikti paraiškas daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimui, įgyvendinami 87 projektai už beveik 4 mln. eurų.