Bibliotekos nurašytas knygas galės perduoti jų pageidaujantiems

0
Bibliotekos nurašytas knygas galės perduoti jų pageidaujantiems
Share

2023-12-13

Kultūros ministerijos teikimu Vyriausybė pritarė Bibliotekų įstatymo pataisų projektui, sudarant galimybę, prieš atiduodant perdirbti nurašytas knygas, neatlygintinai perduoti jas fizinių ir juridinių asmenų nuosavybėn.

Antrinė knygų ir kitų dokumentų atranka ir aktualumo netekusių dokumentų nurašymas yra vienas iš pagrindinių efektyvaus bibliotekų fondo valdymo proceso elementų, užtikrinančių būtiną fondo atnaujinimą. 2022 m. duomenimis, šalies bibliotekų fondą sudarė iš viso 47 351 871 fizinių vienetų dokumentų, iš jų – 42 095 021 spausdintų knygų. Per 2022 metus bibliotekos nurašė 2 150 131 knygą (4,5 proc.), kurios neatitinka vartotojų poreikių ir yra pripažintos nereikalingomis arba netinkamomis (negalimomis) naudoti.

Pagal Lietuvos bibliotekų fondo valdymo tyrimo rekomendacijas, bibliotekos turi nedelsdamos padidinti aktualumo netekusių, didelio egzemplioriškumo (ypač nenaudojamų) knygų ir kitų dokumentų nurašymą tam, kad būtų užtikrinta fondo komplektavimo ir valdymo kokybė bei atitiktis skaitytojų poreikiams.

Bibliotekų įstatymo pataisos teikiamos Seimui. Jas priėmus bus parengta ir kultūros ministro įsakymu  patvirtinta pripažintų nereikalingomis arba netinkamomis naudoti bibliotekų fondo nurašytų knygų neatlygintino perdavimo fizinių ir juridinių asmenų nuosavybėn tvarka, kurioje bus detaliai reglamentuotas perdavimo procesas, perdavimo būdai ir taikomi kriterijai, taip sudarant galimybę pratęsti knygos gyvavimo amžių.

Vidmanto Balkūno / BNS nuotrauka