Susisiekimo ministerija: Kyjive pristatyta nauja tarptautinės paramos koordinavimo platforma Ukrainos transporto infrastruktūrai atkurti

0
Susisiekimo ministerija: Kyjive pristatyta nauja tarptautinės paramos koordinavimo platforma Ukrainos transporto infrastruktūrai atkurti
Share

Lietuvos susisiekimo ministras Marius Skuodis, lankydamasis Ukrainos sostinėje Kyjive, pristatė Lietuvos kartu su Švedija, Kanada ir Ukraina inicijuojamą naują bendradarbiavimo ir paramos Ukrainai platformą „CIG4U“, skirtą šalies transporto infrastruktūros atstatymui remti. Tarptautiniame transporto forume (ITF) inicijuojama „CIG4U“ yra viena iš prioritetinių Lietuvos pirmininkavimo ITF veiklų.

Lietuvai pirmininkaujant ITF, M. Skuodis Kyjive naująjį tarptautinės paramos formatą „CIG4U“ pristatė kartu su Ukrainos vicepremjeru ir infrastruktūros ministru Oleksandru Kubrakovu, Švedijos infrastruktūros ministru Andreasu Carlsonu, Kanados transporto ministru Pablo Rodriguezu (nuotoliniu būdu) ir ITF generaliniu sekretoriumi Youngu Tae Kimu.

„Lietuva tvirtai remia Ukrainos žmonių kovą už laisvę. Tarptautiniame transporto forume nuosekliai dirbame su bendramintėmis šalimis, siekdami padėti Ukrainai atkurti ypatingos svarbos transporto infrastruktūrą. Tikimės, kad naujoji paramos platforma sutelks tarptautinę bendruomenę bendriems tikslams ir leis reikšmingai prisidėti prie veiksmingo ir tvaraus Ukrainos atstatymo“, – sako susisiekimo ministras M. Skuodis.

„CIG4U“ platformą ITF inicijuojančios Lietuva, Kanada ir Švedija padės Ukrainai atliepti neatidėliotinus transporto poreikius ir prisidės prie ilgalaikio šalies transporto jungčių atkūrimo. ITF platforma taip pat koordinuos tarptautinės paramos Ukrainos infrastruktūros atstatymui telkimą, užtikrindama skaidrų pagalbos naudojimą svarbiausiems Ukrainos prioritetams.

Transporto srityje šiuo metu jau nustatyta kelios dešimtys prioritetinių Ukrainos atstatymo projektų. Vieną pirmųjų projektų, kurį finansuoja Kanada, ITF įgyvendina kelių ir geležinkelių sektoriuose.

Planuojama, kad „CIG4U“ platformos šalys nuolat keisis aktualia informacija tiek apie neatidėliotinus Ukrainos poreikius, tiek apie ilgalaikes priemones, skirtas Ukrainos transporto sistemų funkcionavimui, saugumui ir tvariai plėtrai ateityje užtikrinti.  Be to, „CIG4U“ platformoje Ukrainai bus teikiama ir analitinė parama, padedant planuoti strateginės infrastruktūros ir būsimų transporto koridorių plėtrą. Tikimasi, kad prie šios iniciatyvos prisijungs daugiau ITF šalių narių, tarptautinių organizacijų ir finansų institucijų.

Bendrame ministrų susitikime Kyjive M. Skuodis pabrėžė, kad Lietuvai nepaprastai svarbu plėtoti šiaurės–pietų krypties transporto koridorių, jungiantį Baltijos, Juodąją ir Egėjo jūras. Lietuvos siūlymu naująjį transeuropinį transporto tinklą TEN-T numatyta papildyti europine geležinkelio vėže į Klaipėdą, jame taip pat numatytos naujos karinio mobilumo jungtys tarp Lietuvos ir Lenkijos.

Naujojo TEN-T tinklo projekte bendra Lietuvos ir Ukrainos iniciatyva jau numatyta papildoma Šiaurės–Baltijos jūrų koridoriaus jungtis į Ukrainą per Jagodino–Dorohusko sienos kirtimo punktą – arčiausiai tarp Lietuvos, Baltijos šalių ir Ukrainos esančią transporto jungtį.

„Turime sujungti Baltijos ir Juodąją jūras pakankamą pajėgumą turinčiais transporto koridoriais, pertvarkyti dabartines geležinkelio jungtis nuo Klaipėdos jūrų uosto iki pat Odesos ir kitų Ukrainos uostų į europinės vėžės TEN-T koridorių. Papildomos transporto jungtys su Lenkija ir Ukraina leis užtikrinti didesnes keleivių, krovinių ir karinio mobilumo galimybes“, – teigia M. Skuodis.

Oficialų ITF pranešimą spaudai šia tema anglų kalba galite rasti čia.

Tarptautinis transporto forumas – tarpvyriausybinė organizacija, kuriai priklauso 66 šalys narės. Ši organizacija – vienintelis globalus forumas, vienijantis pasaulio valstybių susisiekimo srities politikus, praktikus, analitikus ir apimantis visas transporto rūšis.

Nuo 2023 m. gegužės mėnesio Lietuva pirmininkauja ITF.

ITF nuotrauka