Su JAV atstovais aptartos geopolitinės energetikos aktualijos

0
Su JAV atstovais aptartos geopolitinės energetikos aktualijos
Share

2024-04-12

Parama Ukrainos energetikos sektoriui, mūsų energetinė nepriklausomybė, regiono energetikos infrastruktūros vystymas ir saugumas, energetikos inovacijos bei trečiųjų šalių įtakos sektoriaus plėtrai – pagrindiniai energetikos ministro Dainiaus Kreivio ir JAV Valstybės departamento Energetikos sekretoriaus pavaduotojo Geoffrey R. Pyatt susitikimo klausimai. Susitikime taip pat dalyvavo JAV ambasadorė Lietuvoje Kara C. McDonald.  

„Ukrainoje energetikos sektorius yra karo fronto linijoje – agresorius sąmoningai griauna gyvybiškai svarbią gyventojams infrastruktūrą. Šiuo metu pusė Ukrainos energetikos infrastruktūros yra pažeista. Lietuva yra pasiryžusi ir toliau remti Ukrainos energetikos sektorių“, – sakė energetikos ministras Dainius Kreivys. Pasak ministro, šiuo metu Lietuvos bei Ukrainos ekspertai derina naują paramos paketą ir bus siekiama kuo greičiau organizuoti priemonių ir įrangos transportavimą. 

Valstybės departamento Energetikos sekretoriaus pavaduotojas G. R. Pyatt padėkojo už mūsų pastangas ir veiksmus atsisakant bei ribojant Rusijos energetinius išteklius Europoje.   

„Puiku, kad siekiate energetinės nepriklausomybės – didindami savo elektros generaciją ir matydami savo ateitį su Europos elektros tinklais bei rodote regione pavyzdį. Pastaruoju laiku daug naujų iššūkių, kuriems reikia naujų, greitų ir ryžtingų sprendimų“, – sakė Valstybės departamento atstovas G. R. Pyatt. Pasak jo, svarbu, kad priklausomybės nuo rusiškų dujų era netaptų priklausomybės nuo kiniškų technologijų etapu.

Energetinės insfratruktūros fizinė ir kibernetinė apsauga šiuo metu naujas pastarojo laikotarpio uždavinys, kurį pokalbyje aptarė susitikimo dalyviai.

Ministras D. Kreivys priminė, kad JAV Energetikos departamentui pavaldi laboratorija – Nacionalinė atsinaujinančios energijos laboratorija (National Renewable Energy Lab – NREL) rengia realių duomenų modelio ir prognozavimo įrankį Lietuvos energetikos sektoriui pereinant prie 100 proc. žaliosios energijos vartojimo. Jis prisidės prie Lietuvos tikslo – savarankiškai apsirūpinti energija ir pereiti prie 100 proc. atsinaujinančios energijos.

Modeliavimo studija rengiama įgyvendinant Susitarimą tarp Energetikos ministerijos ir JAV Energetikos departamento dėl bendradarbiavimo atliekant tyrimus atsinaujinančios energetikos plėtros srityje. Susitarimas taip pat numato bendradarbiavimo stiprinant energetinės infrastruktūros atsparumą kibernetinėms grėsmėms ir klimato kaitos daromam poveikiui (žalai).