„S&P Global Ratings“ paskelbė Lietuvos kredito reitingą

0
„S&P Global Ratings“ paskelbė Lietuvos kredito reitingą
Share

Penktadienio vakarą tarptautinė kredito reitingų agentūra „S&P Global Ratings“ pakeitė Lietuvai anksčiau suteiktą „A+“ ilgalaikio skolinimosi reitingą (neigiama perspektyva) į „A“ su stabilia perspektyva, palikdama galioti A-1 trumpalaikio skolinimosi reitingą. Tokį savo sprendimą agentūra motyvavo geopolitine rizika regione dėl užsitęsusio karo Ukrainoje.

Pagal „Standard & Poor’s“ metodologiją, po teigiamos ar neigiamos perspektyvos nustatymo agentūra per dvejus metus turi priimti sprendimą dėl šalies skolinimosi reitingo atitinkamai paaukštinimo ar pažeminimo. „Standard & Poor’s“ kredito reitingų agentūra 2022 m. gruodį, motyvuodama užsitęsusiu karu Ukrainoje, Lietuvos skolinimosi perspektyvą buvo pakeitusi iš stabilios į neigiamą („A+“ skolinimosi reitingas mūsų šaliai suteiktas 2020 m. vasarį). Agentūros pakoreguotas reitingas išlieka aukštesniųjų investicinių reitingų grupėje.

Analogišką sprendimą penktadienį agentūra priėmė ir dėl Latvijos bei Estijos, jų skolinimosi reitingus atitinkamai sumažindama į „A“ bei „A+“ su stabiliomis perspektyvomis.

„Kredito reitingų agentūros sprendimą lėmė geopolitinė situacija regione dėl tebevykstančio rusijos karo prieš Ukrainą. Lietuva rimtai žiūri į savo saugumą – per pastaruosius ketverius metus, reaguodami į išaugusias rizikas, padvigubinome gynybai skiriamas lėšas, o šiuo metu politiniu lygiu diskutuojame dėl papildomų tvarių pajamų šaltinių, leisiančių finansavimą gynybai padidinti iki 3 proc. BVP“, – teigia finansų ministrė Gintarė Skaistė.

„Standard & Poor’s“ laikosi nuomonės, kad rusijos karas prieš Ukrainą ir geopolitinė rizika regione vidutiniu laikotarpiu turės įtakos Lietuvos viešiesiems finansams, ekonomikos augimui ir konkurencingumai. Vis dėlto jie pripažįsta, kad šį poveikį yra sunku prognozuoti.

Ekspertai mano, kad rizikas atsvers įsibėgėjantis ekonomikos atsigavimas dėl stipresnės vidaus ir užsienio paklausos, bei tęsiama apdairi fiskalinė politika.

Pasak „Standard & Poor’s“ analitikų, Lietuvos reitingą stiprina efektyvi šalies ekonominė politika bei narystė euro zonoje, taip pat žemas valstybės skolos lygis. Jie prognozuoja, kad šiemet Lietuvos ekonomika turėtų grįžti prie 2 proc. augimo.

Naujausią kredito reitingų agentūros pranešimą galite rasti čia.

„Standard & Poor’s“ agentūrai pakeitus Lietuvos ilgalaikio skolinimosi reitingą, šis susilygino su kitų dviejų agentūrų – „Fitch Ratings“ ir „Moody’s Investment Service“ – mūsų šaliai suteiktais reitingais  (kredito reitingų reikšmes galite rasti čia). Fitch Ratings“ prieš porą savaičių dar kartą patvirtino 2020 m. sausį Lietuvai suteiktą „A“ ilgalaikio skolinimosi reitingą ir paliko stabilią perspektyvą. Šių metų balandį tą patį aukštą kredito reitingą – „A2“ (stabili perspektyva) – Lietuvai dar kartą patvirtino „Moody’s Investment Service“ kredito reitingų agentūra (reitingas pagerintas 2021 m. vasarį), „A (aukštą)“ su stabilia perspektyva – „DBRS Morningstar“ kredito reitingų agentūra (reitingas pagerintas 2021 m. lapkritį).

Daugiau informacijos apie Lietuvos kreditų reitingus rasite čia.

Papildoma informacija:

Kredito reitingas – rodiklis, suteikiantis investuotojams (kreditoriams) koncentruotą informaciją apie skolininko gebėjimo vykdyti savo finansinius įsipareigojimus lygį. Aukštas kredito reitingas rodo mažesnę riziką, kad skolininkas (emitentas) nevykdys įsipareigojimų, ir atitinkamai mažesnę skolinimosi kainą.

„S&P Global Ratings“ priklauso įtakingų kredito reitingų agentūrų grupei, tarp kurių –  „Fitch Ratings“ ir „Moody’s Investors Service“. Kredito reitingams išreikšti jos vartoja tam tikrą klasifikaciją ir simbolius bei nustato kredito vertę besiskolinančioms valstybėms ir bendrovėms naudodama standartizuotus kredito reitingus.