Kultūros ministerijos įsteigtas Nacionalinis architektūros institutas (NAI) taps reikšmingu ne tik Kauno, bet ir visos Lietuvos ar net tarptautiniu mastu, o šios įstaigos starto sėkmės formulė turi visus reikalingus elementus. Tokios pagrindinės mintys nuskambėjo NAI veiklos pristatyme, surengtame Kauno centriniame pašte, kuriame po rekonstrukcijos ir įsikurs šis institutas.
Pasak kultūros ministro Simono Kairio, šiandien atverčiami net du nauji puslapiai išskirtinio pastato, tapusiu vienu iš Kauno modernizmo architektūros simbolių, istorijoje.
„Kauno centrinio pašto atgimimas nebūtų įmanomas be didžiulių valstybės investicijų ir be aiškiai matomų valstybės prioritetų kultūrai ir paveldui. Padarėme viską, kad šis pastatas galėtų baigti pirmąjį savo šimtmetį gerokai atsinaujinęs, tačiau ir išsaugojęs vertingiausias savybes, ypatingą tarpukario architektūros aurą, o kartu ir taptų namais naujai įstaigai, – sako S. Kairys. – NAI vadovo Kęstučio Kuizino ir jo komandos laukia išties dideli iššūkiai. Bet ligšiolinė vadovo patirtis ir aiški vizija leidžia teigti, kad šis pastatas taps šiuolaikiška traukos vieta ne tik architektūros profesionalams ir entuziastams, bet ir plačiajai visuomenei. O valstybės lėšos savo ruožtu atvers galimybes deramai išsaugoti ir puoselėti tai, ką šioje vietoje sukūrė Feliksas Vizbaras ir jo bendražygiai.“
NAI vadovas K. Kuizinas sako pirmuosius NAI formavimo žingsnius dėliojantis su neslepiamu džiaugsmu ir dideliu užsidegimu.
„Iki pilno NAI vizijos kaip solidaus muziejaus ir tuo pačiu šiuolaikinių procesų Lietuvos architektūroje katalizatoriaus vaidmens įgyvendinimo laukia įdomus ir daugybės iššūkių kupinas kelias. Nė kiek neabejoju, kad su laiku ir ypač Kauno centrinio pašto pastato atgimimu NAI taps naujuoju Lietuvos ir pasaulio architektų bendruomenės veikimo židiniu ir svarbia paskata plačiajai visuomenei domėtis architektūra bei pasiekimais šioje mums visiems itin svarbioje gyvenimo, mokslo ir kultūros srityje“, – teigia K. Kuizinas.
Jam antrino Viltė Migonytė-Petrulienė, kuri prie NAI komandos prisijungė kaip direktoriaus pavaduotoja. Jos teigimu, jau aptarta, kaip NAI galėtų dalyvauti Naujojo europinio bauhauzo konsorciume.
Pasak Lietuvos architektų sąjungos vadovo Gintaro Balčyčio, NAI svarba architektų bendruomenei yra labai didelė. „Viena vertus, lyg ir sunku pradėti nuo balto lapo, kita vertus, jau pats instituto pavadinimas nurodo veiklos kryptį. Architektūros laukas labai platus, mums patiems NAI galėtų padėti susivokti, kas yra architektūra, ir tai paaiškinti kitiems. Architektai ir filosofai yra tie žmonės, kurie mato visumą, o civilizuotose šalyse veikia net ne po vieną architektūros centrą, nes tai yra valstybės sukuriamo ilgalaikio kultūros produkto dalis“, – įsitikinęs G. Balčytis.
UAB „Projektavimo ir restauravimo institutas“ vyr. architektė, nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos specialistė, tvarkybos darbų projekto vadovė Marija Nemunienė pristatė projektavimo, būsimus fasado ir interjero tvarkybos darbus: „Tai yra nuostabus architektūrinis pavyzdys, kurį reikia išvalyti nuo vėlesnių pertvarų, rekonstrukcijų, nuo to, kas šį pastatą slepia, ir pritaikyti tiek muziejui, tiek NAI.“
Kauno centriniam paštui modernizuoti ir įveiklinti skirta 16,5 mln. eurų iš Europos Sąjungos fondų lėšų. Jos leis modernizuoti šį valstybei svarbų kultūros objektą – Kauno centrinio pašto rūmus kaip išskirtinį modernizmo architektūros kultūros paminklą ir sukurti gyvybingą, visuomenei prieinamą traukos centrą, kuriame vyktų kultūrinės ir kitos visuomenės poreikius atliepiančios veiklos bei teikiamos paslaugos, aktualios vietos, nacionaliniu ir tarptautiniu mastu.
Projekto pabaiga numatoma 2027 m. pavasarį. Sutvarkius Kauno centrinio pašto rūmus, jie bus pritaikyti kultūrinei veiklai: pastate veiks NAI, bus rengiamos parodos, įsikurs biblioteka, kūrybinės rezidencijos, edukacinės ir darbo erdvės. Šalia pagrindinio įėjimo planuojama įrengti Informacijos centrą, kuriame būtų pateikiama informacija apie pastate vykdomas veiklas, Kauno centrinio pašto rūmus, jų istoriją, raidą, čia taip pat veiktų knygynas ir suvenyrų parduotuvė. Pastate planuojama bibliotekos skaitykla, kino ir konferencijų salės, saugyklos, kuriose būtų saugojami maketai ir kiti eksponatai (tiek laikinai, tiek kaupiant NAI eksponatų fondą). NAI, bendradarbiaudamas su muziejais, rengtų parodas ar laikinas ekspozicijas.
Teodoro Biliūno / BNS nuotrauka