Kultūros ministerija Medijų forume kvietė atrasti kitus karo frontus

0
Kultūros ministerija Medijų forume kvietė atrasti kitus karo frontus
Share

Kultūros ministerija Vilniaus knygų mugėje pakvietė į keturias Medijų forumo diskusijas, kurias vienijo siekis aptarti ne tik saugumo, laisvės aspektus, bet ir kultūros, žiniasklaidos, pilietinės visuomenės vaidmenį Rusijos sukelto brutalaus karo Ukrainoje kontekste.

Medijų forumas – tai tęstinis renginys, Kultūros ministerijos iniciatyva pradėtas rengti 2018 metais. Renginio tikslas – sukviesti žiniasklaidos lauko atstovus bei plačiąją visuomenę diskutuoti aktualiomis temomis, susijusiomis su visuomenės informavimu, nuomonių įvairove ir pliuralizmu, medijų raštingumo ir kitais aktualiais klausimais.

MEDIJŲ FORUMO TEMA: KITI KARO FRONTAI

„Rašykite, publikuokite, platinkite knygas apie tuos, kurie silpnina Europą savo sprendimais, padiktuotais korupcijos. Darykite viską, kas įmanoma, platindami istorijas apie laisvės pergalę. (…) Žinojimas yra atsakymas. Atsakymas tiems, kas bijo, tiems, kas manipuliuoja, ir tiems, kas nebijo. Knygos, dokumentai, straipsniai, – tai yra atsakymas“, – Frankfurto knygų mugėje, kreipdamasis į viso pasaulio leidėjus ir autorius, sakė Ukrainos Prezidentas Volodymyras Zelenskis.

Karas Ukrainoje iškėlė daug kultūros lauko skaudulių – tiek vakarietiškas mąstymo klišes, vis dar tikinčias dvasinga ruso siela, tiek vidines baimes, nepasitikėjimą savo kultūros žodžio galia. Medijų forumo tikslas – suburti bendrai diskusijai žinomus rašytojus, autorius, vertėjus, žurnalistus, apžvalgininkus bei visuomeninių organizacijų atstovus kalbėtis apie mūsų ateities trajektorijas, mėginti ieškoti lietuviško žodžio galios, stiprybės ir atsparumo karo akivaizdoje.

Medijų forumo diskusijos:

1. Politikų frontas. Ar laisvė ir saugumas yra suderinami? 

Vykstant karui nuolat susiduriame su dilema, kas yra svarbiau: laisvė ar saugumas? Bet ar tikrai tai yra viena kitai priešingos vertybės? Ar galime sieti žiniasklaidos laisvę, pliuralizmą ir informacinį saugumą, kur yra ta riba, kurios nevalia peržengti? Kaip užpildyti erdvę dalykais, kurie yra žymiai įdomesni nei propaganda?

Šiuos klausimus kultūros ministras Simonas Kairys aptarė su Ukrainos kultūros ir informacinės politikos viceministru Tarasu Shevchenko. Diskusiją moderavo Rytis Zemkauskas.

2. Kultūros frontas. Kultūra kaip galia

Ar iš tiesų „švelni“ kultūros galia karo metu? Kodėl svarbu kurti ir kaip stiprinti autentišką Lietuvos kultūros kūrėjų atsaką karo akivaizdoje? Iš kokių dėmenų sukonstruotas „didžiųjų“ ir „mažųjų“ kultūrų naratyvas, kaip jis veikia istorijos, literatūros, meno kontekste?

Diskusijoje dalyvavo rašytoja dr. Kristina Sabaliauskaitė, Vilniaus universiteto rektorius prof. Rimvydas Petrauskas, Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus direktorius dr. Arūnas Gelūnas, moderavo Rytis Zemkauskas.

3. Žurnalistų frontas. Autentiškas balsas kare

Karo žurnalistas – amatas ar pašaukimas? Kuo skiriasi karo istorija, papasakota savo balsu ir remiantis naujienų agentūrų pranešimais? Kokią karo istoriją pasakoja fotografai, žurnalistai? Kas lieka nepapasakota?

Patirtimis dalijosi LRT žurnalistai Augustinas Šulija, Benas Gerdžiūnas, 15min.lt žurnalistas Vidmantas Balkūnas. Diskusiją moderavo Živilė Kropaitė-Basiulė.

4. Piliečių frontas. Pilietinės visuomenės vaidmuo (anglų k.)

Visuomeninės organizacijos, pilietinės iniciatyvos – kokį vaidmenį piliečiai kuria karo eigoje? Kaip gali būti konstruojamas efektyvus pasipriešinimas išnaudojant visuomeninių organizacijų, pilietinių centrų potencialą? Ukrainos ir Lietuvos pamokos.

Šiais klausimais diskutavo Giedrius Sakalauskas (civilinio pasipriešinimo centras „Res Publica“), Olegas Šurajevas (1K fondas), Oleksandra Matviichuk (Ukrainos Pilietinių laisvių centras, pelnęs Nobelio taikos premiją). Diskusiją moderavo Živilė Kropaitė-Basiulė.

Visų keturių diskusijų įrašas skelbiamas Kultūros ministerijos Facebook paskyroje.

Medijų forumo partneris – portalas LRT.lt  – kviečia prisijungti prie LRT inicijuojamos paramos akcijos RADAROM!