JAV remia Lietuvos energetinės nepriklausomybės siekius

0
JAV remia Lietuvos energetinės nepriklausomybės siekius
Share

2024-04-24

Bendradarbiavimas siekiant energetinės nepriklausomybės ir energetikos sektoriaus dekarbonizacijos, inovacinių sprendimų taikymas siekiant šių tikslų ir pagalbos Ukrainai klausimai teikiant skubią pagalbą siekiant atstatyti šalies energetikos sektorių aptarti Energetikos ministro Dainius Kreivys susitikimo su JAV Energetikos sekretorės pavaduotojo tarptautiniams reikalams Andrew Light metu.   

“Mums šie metai ypatingi, nes vyksta sinchronizacijos su Europos elektros tinklais baigiamieji darbai, leisiantys pasiekti visišką energetinę nepriklausomybę. Kitas žingsnis – atnaujinti Nacionalinę energetinės nepriklausomybės strategiją ir padėti tvirtus pamatus nacionalinio energetikos sektoriaus, gebančio savarankiškai apsirūpinti energija, susikūrimui”, sakė D. Kreivys.  

JAV Energetikos sekretorės pavaduotojas A. Light dėkojo Lietuvai už pastangas keliant energetinių išteklių importo iš šalies agresorės nutraukimo klausimą europiniuose ir kituose tarptautiniuose formatuose.
Susitikimo metu daugiausia dėmesio skirta pagalbos Ukrainai klausimui. Energetikos ministras dar kartą patvirtino Lietuvos visokeriopą pasirengimą suteikti visa įmanomą paramą Ukrainai, siekiančiai atkurti rusijos suniokotus energetikos objektus. 

“Ši vasara ir ateinantis žiemos sezonas bus ypatingai sudėtingi Ukrainai. Palaikome nuolatinius ryšius ir teikiame visa galimą paramą, siekdami kaip įmanoma labiau padėti Ukrainai pasirengti ateinančiam žiemos sezonui”, sakė D. Kreivys.

JAV Energetikos sekretorės pavaduotojas A. Light išsakė stiprią padėka Lietuvai už stiprų solidarumą ir visišką atsidavimą sprendžiant pagalbos Ukrainai klausimus. Taip pat pažymėjo, kad pagalbos Ukrainai klausimas yra didžiausias JAV prioritetas. Tai patvirtintina vakar nors ir po ilgų derybų, bet dviejų nesutariančių politinių partijų patvirtintas karinės paramos Ukrainai paketas.

Aptariant dvišalio bendradarbiavimo klausimus JAV pusė išsakė pasirengimą remtis tolimesnius Lietuvos ir kitų Baltijos šalių tikslus siekiant energetinės nepriklausomybės įgyvendinant sinchronizacijos su kontinentinės Europos tinklais projektą. 

Abi pusės taip pat pasidžiaugė sėkmingu ir tvariu jau keletą metų vykstančiu dvišaliu bendradarbiavimu. 

„Džiaugiamės vykstančiu dvišaliu bendradarbiavimu ir esame suinteresuoti jį tęsti dvišalį ypač mokslinių sprendimų ir inovacijų srityje siekiant energetikos sektoriaus dekarbonizacijos ir jo apsaugos nuo kibernetinių ir fizinių grėsmių“, – sakė  Andrew Light. 

Dvišalis JAV ir Lietuvos bendradarbiavimas šiuo metu vyksta itin aktyviai ir produktyviai. Energetikos ministerijos ir JAV Energetikos departamentas yra sutarę dėl bendradarbiavimo atliekant tyrimus atsinaujinančios energetikos plėtros srityje. Susitarimas taip pat numato bendradarbiavimo stiprinant energetinės infrastruktūros atsparumą kibernetinėms grėsmėms ir klimato kaitos daromam poveikiui (žalai). 

Taip pat šiuo metu Nacionalinė atsinaujinančios energijos laboratorija (National Renewable Energy Lab – NREL) rengia duomenimis grįstą modelį ir prognozavimo įrankį, skirtą Lietuvos energetikos sektoriaus perėjimui prie 100 proc. žalios energijos vartojimo ekonomiškiausiu ir visuomenei palankiausiu būdu. Jis prisidės prie Lietuvos tikslo – savarankiškai apsirūpinti energija ir pereiti prie 100 proc. atsinaujinančios energijos, kartu stiprinti šalies ekonomikos sektorių ir didinti visuomenės gerbūvį.