Įsibėgėjant LT100 modeliavimo studijos darbams – Lietuvos atstovų vizitas JAV

0
Įsibėgėjant LT100 modeliavimo studijos darbams – Lietuvos atstovų vizitas JAV
Share

Energetikos ministerijos, Lietuvos energetikos agentūros ir energetikos įmonių atstovų delegacija, vadovaujama energetikos viceministrės Daivos Garbaliauskaitės, su darbo vizitu lankėsi JAV Nacionalinėje atsinaujinančios energetikos laboratorijoje (NREL). Vizito metu buvo įvertintas Lietuvos energetikos sistemos modeliavimo studijos LT100 progresas, taip pat aptarti ir suderinti artimiausio pusmečio bendradarbiavimo uždaviniai.  

„Lietuvai aktyviai plėtojant atsinaujinančios energijos išteklius, taip pat augant elektromobilių skaičiui, diegiant vis daugiau šilumos siurblių ir gyventojams aktyviai naudojantis galimybę pasistatyti savo saulės elektrines, mūsų laukia dideli iššūkiai užtikrinant saugų ir patikimą elektros tiekimą. Todėl labai džiaugiuosi mūsų bendradarbiavimu su vienu labiausiai patyrusiu AEI tyrimų centru pasaulyje – Nacionaline atsinaujinančios energetikos laboratorija (NREL). Tikiu, kad LT100 modeliavimo studija padės atsakyti į daugelį mums kylančių klausimų ir kokybiškai pasirengti vykstančiai energetikos transformacijai“, – sakė Energetikos viceministrė D. Garbaliauskaitė. 

Modeliavimo studija rengiama įgyvendinant Lietuvos energetikos agentūros ir NREL pasirašytą susitarimą dėl bendradarbiavimo atliekant tyrimus atsinaujinančios energetikos plėtros srityje. 
Tikslas – atlikus visa apimantį Lietuvos energetikos sektoriaus vertinimą, parengti mūsų šalies energetikos sistemos transformacijos modelį ir pateikti pasiūlymus, kaip Lietuvai kuo anksčiau tapti visiškai elektros energija apsirūpinančia valstybe ir pasiekti, kad 100 proc. suvartojamos elektros energijos Lietuvoje būtų pagaminama iš atsinaujinančių energijos išteklių (AEI). Modeliavimo studija taps pagrindu atnaujinti ir patikslinti energetikos srities strateginius planavimo dokumentus.

Lietuvos delegacijos darbo vizito JAV metu surengtuose susitikimuose aptarti jau atlikti darbai, parengti pirmieji modeliavimui reikalingi duomenų rinkiniai ir įvertinti skirtingų Lietuvos energetikos sričių poreikiai. Taip pat susitikimuose pristatyti Nacionalinės energetinės nepriklausomybės strategijos (NENS) atnaujinimo tikslai, suderintas modeliavimo studijos indėlis į strategijos atnaujinimą. 

Lietuvos atstovai vizito metu buvo išsamiau supažindinti su NREL veikla ir vykdomais tyrimais, projekto komanda, pristatytas integruotų energetikos tyrimų centras, nacionalinis vėjo technologijų centras ir vandenilio tyrimų laboratorijos.  

Planuojama, kad 2024 m. pradžioje bus pateikti pirmieji tarpiniai Lietuvos energetikos sistemos modeliavimo rezultatai, kurių pagrindu bus vertinami pasiūlymai NENS atnaujinimui.