Finansų viceministrė: Lietuvos „Fintech“ sektorius dėl savalaikių sprendimų demonstruoja stabilų kokybinį augimą

0
Finansų viceministrė: Lietuvos „Fintech“ sektorius dėl savalaikių sprendimų demonstruoja stabilų kokybinį augimą
Share

2024-03-21

Finansų viceministrė Vaida Česnulevičiūtė – Markevičienė ekonomikos ir verslo lyderystės forume „Lietuvos Davosas 2024“ pabrėžė, kad sėkmingai įgyvendinus kiekybinę finansinių technologijų sektoriaus plėtrą Lietuvoje, dabar didžiausią dėmesį reikia skirti sektoriaus kokybės auginimui. Per metus Lietuvoje veikiančios finansinių technologijų įmonės aptarnavo apie 29 mln.  klientų, o pajamos, prognozuojama, didės maždaug 30 procentų.

„Prieš metus su partneriais patvirtinę „Fintech“ sektoriaus gaires, numatėme keletą objektyviai pamatuojamų rodiklių, kurie rodo sektoriaus kokybę ir ateities perspektyvas. Svarbiausi rodikliai –kvalifikuotų specialistų, sektoriaus įmonių darbuotojų ir aptarnautų klientų kiekio augimas – rodo, kad einama teisingu keliu. Tai leidžia siekti pagrindinio ambicingo tikslo – kad Lietuva taptų visuotinai pripažįstamu aukštos pridėtines vertės „Fintech“ centru Europoje“, – sako finansų viceministrė Vaida Česnulevičiūtė – Markevičienė. 

Pasak jos, svarbus rodiklis – Lietuvoje įsikūrusių „Fintech“ įmonių per metus aptarnautų klientų skaičius – pernai pasiekė beveik 29 mln. (palyginti su 25 mln. klientų 2022 m.) ir sėkmingai juda link 2028 m. iškelto tikslo aptarnauti ne mažiau kaip 35 mln. klientų.

Taip pat nuosekliai mažėja „Fintech“ įmonių, kurios teigia, kad Lietuvoje susiduria su talentų trūkumu. Pernai tokių buvo apie 36 proc., kai 2021 m. su talentų trūkumų susidūrė 62 proc. sektoriaus bendrovių. Siekiama, kad 2028 m. šis rodiklis būtų ne daugiau kaip 30 proc.

Šie rodikliai suponuoja ir tvarų „Fintech“ įmonių pajamų augimą – siekiama, kad 2025 m. metinis sektoriaus pajamų augimas būtų apie 28 proc.  Galutiniai pernai metų pajamų duomenys paaiškės tuomet, kai įmonės pateiks finansines atskaitas, tačiau prognozuojama, kad pajamų augimas pernai siekė apie 30 procentų, o maždaug trečdalio bendrovių lūkestis – dvigubai augusios pajamos.

Pozityviai žvelgti į ateitį leidžia faktas, kad 2023–2024 mokslo metais Lietuvos universitetuose ir kolegijose su inovacijomis susijusiose studijų programose studijuoja 23 proc. visų studentų. Inovacijos yra „Fintech“ variklis, todėl šie nauji talentai atneš didžiulę naudą.

Lietuva išlieka patraukia jurisdikcija plėtoti verslą – pagal globalių indeksų vertinimus, mūsų šalis užima 6 vietą tarptautiniame kibernetinio saugumo indekse ir 9 vietą tarp mažiausios pinigų plovimo rizikos valstybių.

„Bendradarbiaudami su finansų ekosistemos dalyviais kuriame sąlygas, kad sektorius pasiektų ne tik kiekybinę, bet ir kokybinę lyderystę. Tai leis auginti įmonių pajamas, pačių įmonių perėjimą iš smulkių į vidutines bei pritraukti investicijas“, – teigia viceministrė.