ES ekspertai diskutavo apie meno ir kultūros reikšmę sveikatos bei socialinei gerovei

0
ES ekspertai diskutavo apie meno ir kultūros reikšmę sveikatos bei socialinei gerovei
Share

2024-05-27

Gegužės 24 d. Lietuvos nuolatinėje atstovybėje Europos Sąjungoje (ES) įvyko renginys itin aktualia kultūros ir sveikatos tema. Jį organizavo Europos Komisija su tarptautine organizacija „Culture Action Europe“.  

Kultūros, audiovizualinių reikalų ir autorių teisių atašė Lietuvos nuolatinėje atstovybėje ES Vida Gražienė džiaugėsi, kad jau ne primą kartą sveikatos ir kultūros politikos ekspertai susirenka būtent čia diskutuoti, kaip menas ir kultūra gali būti pritaikomi sveikatos bei socialinės rūpybos sistemoje.

Briuselio Brugmann universitetinės ligoninės psichinės sveikatos klinikos direktorė Catherine Hanak pristatė klinikoje inicijuotą bandomąjį projektą, kuriame gydytojas gali išrašyti receptą apsilankyti muziejuje. Pastebėtas pacientų teigiamas grįžtamasis ryšys rodo, kad lankymasis muziejuose gali tapti vienu svarbių terapijos etapų, taip pat prisidedančių prie psichikos sutrikimų destigmatizavimo paties paciento bei visuomenės akyse. Tokie vizitai, nors ir reikalauja nemažai pasiruošimo tiek iš paciento, tiek muziejaus, pritraukia vis daugiau muziejų bei kitų kultūros institutucijų prisidėti prie šios iniciatyvos.

Kultūros ministerijos Strateginių pokyčių grupės vadovė Eglė Saudargaitė, kuri yra Lietuvos delegatė ES Atviro koordinavimo grupės ekspertų darbo grupėje, pristatė geruosius tarpinstitucinio bendradarbiavimo pavyzdžius Lietuvoje, kaip kultūra prisideda prie sveikatos ir socialinės gerovės. E. Saudargaitė apžvelgė projekto „Muziejai žmogaus gerovei“ dalyvių patirtis, taip pat pristatytas Lietuvos audiosensorinės bibliotekos projektas, kuriame literatūros formatas pritaikomas skaitytojams, kurie dėl įvairių sveikatos sutrikimų negali skaityti įprasto spausdinto teksto. Pasidžiaugta programa „Socialinis receptas“, kuria siekiama stiprinti vyresnio amžiaus žmonių psichologinę gerovę ir sveikatą juos įtraukiant į ilgalaikes nemokamas kultūros, neformaliojo švietimo bei kitas bendruomenėje ar savivaldybėje prieinamas veiklas. Įgyvendinant šias programas, bendradarbiaujama su vis gausesniu būriu kultūros, meno švietimo institucijų, ne pelno siekiančių organizacijų, savanorių.

Jaudinančia asmenine istorija, kaip menas susirgus sunkia liga tapo paskata ir įkvėpimu naujiems gyvenimo žingsniams, pasidalijo belgų menininkė Paula Raiglot, gegužės viduryje Lietuvos nuolatinės atstovybės Europos Sąjungoje (ES) galerijoje atidariusi parodą „Look“.