Į Lietuvą žengia didžiausia pasaulyje energijos birža „European Energy Exchange“ AG

0
Į Lietuvą žengia didžiausia pasaulyje energijos birža „European Energy Exchange“ AG
Share

Šiandien Lietuvos dujų perdavimo sistemos operatorius „Amber Grid“ ir energijos birža „European Energy Exchange” AG (EEX) oficialiai pasirašė sutartį, pagal kurią EEX įsigis 66 proc. regioninės dujų biržos „GET Baltic“ akcijų. Tokiu būdu trijose Baltijos šalyse ir Suomijoje veikianti dujų birža taps EEX Grupės dalimi. Likusius 34 proc. akcijų valdys „Amber Grid“, kuri ir toliau bus įsitraukus į tolesnį dujų verslo vystymą dinamiškame Baltijos jūros regione.

Pagrindinis sandorio tikslas – stiprinti Baltijos šalių ir Suomijos dujų rinkas ir skatinti integraciją į visos Europos dujų prekybos rinkas. Trumpalaikiai ir ilgalaikiai „GET Baltic“ biržos produktai bus harmonizuoti su kitomis prekybos zonomis, prekybą vykdant pagal EEX Vokietijos biržos licenciją, naudojantis EEX prekybos infrastruktūra bei moderniausiomis kliringo paslaugomis, teikiamomis „European Commoditiy Clearing AG“. Taip pat planuojama regiono rinkos dalyviams suteikti prieigą prie EEX administruojamų Europos dujų rinkų. 

Užsiregistravę EEX biržoje, esami „GET Baltic“ biržos dalyviai galės vykdyti prekybą dujų neatidėliotinais ir ateities sandoriais tiek regione, tiek ir kitose Europos prekybos vietose bei kitomis turto klasėmis, kurių prekybą organizuoja EEX. Papildomą vertę sukurs ir tai, kad esami EEX biržos dalyviai gaus prieigą prie Baltijos šalių ir Suomijos dujų rinkų, kuriose prekyba bus vykdoma pagal vieningą EEX prekybos reglamentą.

„Džiaugiamės, kad mūsų strateginiu partneriu tapo pasaulyje pirmaujanti energetikos birža. Bendromis pastangomis padidinsime „GET Baltic“ teikiamų paslaugų ir produktų pasirinkimą ir kokybę regione, po to, kai praėjusiais metais Baltijos šalių ir Suomijos dujų rinkos per Lietuvos ir Lenkijos dujotiekių jungtį GIPL buvo integruotos į bendrą Europos Sąjungos rinką. Intensyvesnė prekyba ir platesnis rinkos dalyvių ratas lems didesnį likvidumą ir konkurencingesnes dujų kainas“, – po sutarties pasirašymo sakė „Amber Grid“ vadovas Nemunas Biknius. 

EEX vykdo dujų biržinę prekybą 10-yje valstybių ir 11-oje prekybinių centrų visoje Europoje. Leipcige įsikūrusi birža, kurios prekybos apimtis sudaro 6 669,50 teravatvalandžių (TWh), yra didžiausia pasaulyje neatidėliotinų sandorių birža ir antra pagal ateities sandorių prekybą.

„Siekiame sukurti vieningą Europos dujų prekybos platformą, paremtą EEX prekybos infrastruktūra. Įsigijus kontrolinį „GET Baltic“ akcijų paketą, išplečiamos visos Europos dujų rinkoms EEX Grupės siūlomos paslaugos ir klientų bazė. Dėl to atsiranda naujų galimybių didinti likvidumą visose EEX ir „GET Baltic“ administruojamose dujų rinkose. Mūsų naujieji kolegos iš „GET Baltic“ komandos ir toliau atliks itin svarbų vaidmenį aptarnaujant vietos klientus ir plėtojant biržos paslaugas pagal regioninės rinkos dalyvių poreikius“, – Vilniuje vykusio sutarties pasirašymo metu sakė EEX generalinis direktorius Peter Reitz. 

„GET Baltic“ yra svarbi regiono rinkos dalyvė, kurios sistemose parduota 29 proc. visų Baltijos šalių ir Suomijos rinkose per pirmą 2023 m. ketvirtį suvartotų dujų (2022 m. buvo 17 proc.). 2022 m. „GET Baltic“ biržoje buvo suprekiauta 7 TWh gamtinių dujų.

„Pradėjome veikti 2012 metais, siekdami sukurti regioninę dujų biržą, kurios paslaugos ir produktai būtų pasiekiami visose Baltijos šalyse ir Suomijoje. Norime išplėsti siūlomų produktų ir paslaugų įvairovę, remdamiesi nauja ir modernia prekybos infrastruktūra, bei suteikti klientams prieigą prie ateities sandorių rinkos ir modernių kliringo sprendinių. Bendradarbiaudami su tokiu stipriu ir patyrusiu partneriu kaip EEX, tikrai pasieksime šiuos tikslus“, – teigė „GET Baltic“ vadovė Giedrė Kurmė.

„GET Baltic“ yra licencijuota gamtinių dujų rinkos operatorė, turinti registruoto duomenų teikimo subjekto statusą (RRM) suteiktą agentūros ACER. Bendrovė administruoja elektroninę prekybos sistemą, kurioje vykdoma prekyba trumpalaikiais ir ilgalaikiais gamtinių dujų produktais su fiziniu pristatymu, Lietuvos, bendroje Latvijos ir Estijos bei Suomijos prekybos aikštelėse. Kuriant gamtinių dujų prekybai pritaikytus sprendimus, siekiama didinti Baltijos šalių ir Suomijos didmeninės dujų rinkos likvidumą, konkurencingumą ir skaidrumą. Daugiau informacijos: www.getbaltic.com

Lietuvos dujų perdavimo sistemos operatorius „Amber Grid“ valdo 2288 km ilgio aukšto slėgio dujotiekių tinklą, 2 dujų kompresorių stotis ir dujų skirstymo stotis. „Amber Grid“ sistema sujungta su 4 kitomis šalimis ir Klaipėdos SGD terminalu. Gerai išvystyta Lietuvos dujų perdavimo sistema veikia kaip regioninis dujų perdavimo centras šiaurės kryptimi link Latvijos ir pietų kryptimi link Lenkijos. Įgyvendinusi strateginius energetikos projektus GIPL (Lenkijos–Lietuvos dujotiekis) ir ELLI (dujotiekių jungties tarp Latvijos ir Lietuvos pajėgumų padidinimas), „Amber Grid“ tęsia darbą, siekdama integruoti Baltijos šalių dujų rinką į bendrą Europos dujų rinką. Daugiau informacijos: www.ambergrid.lt 

„European Energy Exchange“ (EEX) yra pirmaujanti energijos birža, kuri kartu su savo klientais kuria saugias, sėkmingas ir tvarias žaliavų rinkas visame pasaulyje. Priklausydama EEX Grupei, aptarnaujančiai tarptautines žaliavų rinkas, ji siūlo prekybos galimybes elektros energija, gamtinėmis dujomis ir taršos leidimais, taip pat krovinių ir žemės ūkio produktais. EEX taip pat teikia registro paslaugas ir rengia kilmės garantijų aukcionus Prancūzijos valstybės vardu.

Daugiau informacijos: www.eex.com

„Amber Grid“ informacija ir nuotrauka