Baltijos šalys visiškai pasirengusios sinchronizacijai su kontinentinės Europos elektros tinklais

0
Baltijos šalys visiškai pasirengusios sinchronizacijai su kontinentinės Europos elektros tinklais
Share

2024-07-10

Baltijos šalys yra visiškai pasirengusios sinchronizacijai su kontinentinės Europos elektros tinklais kitų metų vasarį. Tai pareiškė šiandien Jūrmaloje, Latvijoje, susitikę už energetiką atsakingi Lietuvos, Latvijos ir Estijos ministrai Dainius Kreivys, Kaspars Melnis ir Kristen Michal. 

Susitikimo metu ministrai aptarė pasirengimą sinchronizacijai ir svarbiausių jos projektų eigą. Įvertinę pažangos ataskaitą, ministrai konstatavo, kad pasirengimas Baltijos šalių elektros energijos sistemos sinchronizacijai vyksta pagal planą. Artimiausiomis savaitėmis Baltijos šalių elektros perdavimo sistemos operatoriai informuos kitas sutarties šalis apie bendrą sprendimą nepratęsti BRELL sutarties ir pasitraukti iš IPS/UPS sistemos 2025 m. vasarį, kai Baltijos šalys atliks izoliuoto darbo bandymą bei sinchronizuosis su kontinentinės Europos tinklais. 

Tokį susitarimą įtvirtinantys dokumentai tarp Baltijos šalių premjerų ir perdavimo sistemos operatorių buvo pasirašyti prieš metus.

Baltijos šalys nuosekliai rengėsi šiam žingsniui. Ministrai vieningai pareiškė, jog sveikina Baltijos šalių vienybę siekiant bendrų energetinio saugumo tikslų ir įgyvendinant projektus pagal planą.

Susitikimo metu taip pat aptarti valstybių Nacionaliniai energetikos ir klimato kaitos planai, aptarta atsinaujinančios energetikos plėtra ir skatinimo priemonės. Ministrai aptarė ir energetikos politikos tikslus 2040 m., infrastruktūros atsparumo didinimo klausimus bei galimus Inčukalnio požeminės dujų saugyklos eksploatavimo reguliavimo pakeitimus. 

Baltijos šalių ministrai susitinka kasmet, kad užtikrintų vieningą dialogą dėl bendrų Baltijos šalių iššūkių, ypač atsižvelgiant į energetinį saugumą ir didėjantį atsinaujinančios energijos vaidmenį.

Ernests Dinka nuotr.