Jūrinio vėjo parkai: viešai pristatyta poveikio aplinkai vertinimo ataskaita

0
Jūrinio vėjo parkai: viešai pristatyta poveikio aplinkai vertinimo ataskaita
Share

Lietuvai siekiant plėtoti jūrinio vėjo elektrinių parkus Baltijos jūroje ir mažinti šalies priklausomybę nuo elektros importo,  Palangoje viešai pristatyta jūrinio vėjo elektrinių parko poveikio aplinkai vertinimo (PAV) ataskaita. Konkursą šio parko vystytojui atrinkti planuojama skelbti rudenį.

„Jūrinio vėjo elektrinių parkai kartu su sausumoje vystomais atsinaujinančios energetikos projektais itin prisidės prie Lietuvos energetinės nepriklausomybės. Vienas jūrinio vėjo parko konkursas jau vyksta, rudenį planuojama paskelbti dar vieną konkursą būsimiems vystytojams atrinkti. Spartų tempą diktuoja tiek geopolitinė situacija, tiek ir nacionalinė ambicija pasigaminti patiems elektros energijos už patrauklią kainą“, – sakė Daiva Garbaliauskaitė, energetikos viceministrė.

Pasak D. Garbaliauskaitės, jūrinio vėjo plėtra ne tik pritrauks į Lietuvą privačių investicijų, sukurs naujų darbo vietų, vietiniam verslui suteiks papildomų užsakymų, tačiau naudinga ir pajūrio  bendruomenėms. Pastačius jūrinio vėjo elektrinių parką, pajūrio bendruomenės kasmet bus skiriama įmoka (1 eurą už 1 MWh pagamintos elektros energijos).  Preliminariais vertinimais, per metus ši suma gali siekti maždaug 3 mln. eurų.

PAV ataskaitoje vertintas Lietuvos teritoriniuose vandenyse Baltijos jūroje apie  30 km atstumu nuo kranto iki 700 MW galios jūrinio vėjo parkas. Šiam parkui taip pat atliekami vėjo greičio ir kitų parametrų matavimai, geologiniai bei geofiziniai jūros dugno tyrimai bei kitus parengiamieji darbai.

Ekspertams įvertinus jūrinio vėjo elektrinių pažangiausias technologijas  ir atsižvelgiant į vėjo elektrinių parkų Baltijos ir Šiaurės jūrose techninius sprendinius, PAV ataskaitoje analizei pasirinkti 20 MW ar didesnės galios jūrinio vėjo elektrinių modeliai. PAV ataskaitos derinimo procedūras planuojama baigti iki š. m. rudens, o galutinį sprendimą dėl galimų įgyvendinti analizuotų alternatyvų priims Aplinkos apsaugos agentūra.

Jūrinio vėjo elektrinių parko PAV ataskaitos užsakovas yra Energetikos ministerija, o vertinimą atliko ir ataskaitą parengė VšĮ Pajūrio tyrimų ir planavimo institutas.