Baltijos šalių elektros sistemų operatoriai pasirašė susitarimą: sinchronizacija įvyks 2025 m. vasarį

0
Baltijos šalių elektros sistemų operatoriai pasirašė susitarimą: sinchronizacija įvyks 2025 m. vasarį
Share

Lietuvos, Latvijos ir Estijos elektros perdavimo sistemos operatorės „Litgrid“, AST ir „Elering“ pasirašė susitarimą dėl sinchronizacijos datos. Pagal susitarimą, atsijungimas nuo Rusijos valdomos sistemos ir prisijungimas prie kontinentinės Europos tinklų įvyks 2025 m. vasarį.

Susitarime taip pat numatoma, kad Baltijos šalys kartu atsisakys pratęsti su Rusijos ir Baltarusijos operatoriais sudarytą BRELL sutartį 2024 m. vasarą, likus pusei metų iki sinchronizacijos. 

Iki sutartos datos bus atlikti būtiniausi darbai, tokie kaip pirmųjų sinchroninių kompensatorių įrengimas, valdymo sistemų diegimas ir trečiosios linijos tarp Estijos ir Latvijos rekonstrukcija. Kiti su sinchronizacija susiję Baltijos šalių operatorių projektai bus įgyvendinami iki 2025 m. pabaigos ar vėliau.

Numatoma, kad trijų Baltijos šalių ministrai pirmininkai paramą operatorių susitarimui išreikš artimiausiu metu.

Baltijos šalių elektros perdavimo sistemos operatoriai ir Lenkijos energetikos instituto Gdansko skyrius šiemet atliko studijas dėl galimybės atlikti sinchronizaciją anksčiau, nei iki tol numatyta vėliausia 2025 m. pabaigos data.

Studijų rezultatai rodo, kad 2025 m. pradžioje Lietuvos, Latvijos ir Estijos elektros perdavimo sistemos bus pasiruošusios saugiai atsijungti nuo Rusijos valdomos sistemos ir sinchronizuotis su kontinentinės Europos.

 

Litgrid informacija ir nuotrauka