Vyriausybė pritarė paraiškos teikimui dėl AMLA įkūrimo Vilniuje

0
Vyriausybė pritarė paraiškos teikimui dėl AMLA įkūrimo Vilniuje
Share

Katažynos Polubinskos nuotr. Šiandien Vyriausybė pritarė paraiškos teikimui dėl dalyvavimo konkurse naujos Europos Sąjungos lygmens Kovos su pinigų plovimu ir terorizmo finansavimu institucijos (angl. Anti-Money Laundering Agency, AMLA) įkūrimui Lietuvoje. Ministrų pasitarime priimtas sprendimas Finansų ministerijai, bendradarbiaujant su kitomis institucijomis, atlikti visus būtinus parengiamuosius darbus ir iki numatyto termino pateikti paraišką Europos Komisijai siūlant šią agentūrą įsteigti Vilniuje.

„Esame Vyriausybės lygiu išsikėlę ambiciją pritraukti naujai kuriamą ES pinigų plovimo prevencijos instituciją – AMLA, į Lietuvą. Nuosekliai dirbame daugiau nei du metus, telkdami kitų šalių paramą Vilniaus kandidatūrai. Kitas žingsnis atrankos procese – oficialus paraiškos teikimas Europos Komisijai.  Įvertinus Lietuvos privalumus – sukauptas finansų sektoriaus rizikų valdymo kompetencijas viešajame sektoriuje, didelę atitikties ekspertų bendruomenę, patogią Vilniaus lokaciją, kultūrų įvairovę ir gerą šalies reputaciją valdant rizikas tiek tradiciniame finansų sektoriuje, tiek ir Fintech segmente – esame įsitikinę, kad Vilnius būtų geriausi namai naujai kuriamai ES pinigų plovimo prevencijos agentūrai“, –  pažymėjo finansų ministrė Gintarė Skaistė.

Ministrų pasitarime priimtu sprendimu Finansų ministerija įpareigota pateikti Lietuvos paraišką iki EK nurodyto termino – lapkričio 10 d.

Išsamiau apie Lietuvos AMLA kandidatūrą:

Vilnius – išskirtinai gera vieta AML agentūrai

Vienas pagrindinių Vilniaus, kaip AMLA namų, pranašumų – sėkminga pinigų plovimo rizikų valdymo patirtis ir aukšta prevencijos įgyvendinimo kultūra, kuri pasižymi išskirtiniu viešo ir privataus sektorių bendradarbiavimu. Nuolat tobulinama rizikos valdymo sistema, įgyvendinamos tarptautinės rekomendacijos, proaktyviai ieškomi geriausi sprendimai. Vienas geriausių pavyzdžių – pernai priimtas su kripto turtu susijęs nacionalinis reguliavimas, siekiant didinti sektoriaus skaidrumą ir prevenciją.

Lietuva laikoma viena iš geriausiai pinigų plovimo ir teroristų finansavimo rizikas valdančių šalių, o remiantis Bazelio AML indeksu, Lietuva 2022 m. pateko į TOP 10 šalių, pasižyminčių mažiausia rizika pasaulyje. Kartu, tarp šalių, kurios išreiškė norą dalyvauti konkurse dėl AMLA būstinės, Lietuva pagal Bazelio indeksą yra pirmoje vietoje.

Lietuva yra viena lyderiaujančių finansinių technologijų (Fintech) šalių, įsitvirtinusi, kaip tarptautinis Fintech centras. Lietuvoje veikia daugiau kaip 250 finansinių technologijų įmonių, buriančių per 7 tūkst. specialistų, o jų veiklos apima nuo tarptautinių mokėjimų ir perlaidų, skaitmeninės bankininkystės, investicijų internetu iki tarpusavio skolinimosi, sutelktinio finansavimo instrumentų valdymo ir pan. Kartu patvirtintas Nacionalinis 2023-2028 m. Fintech sektoriaus plėtros planas, padės užtikrinti, kad Lietuvos lyderystė šiame sektoriuje būtų tvari ir tęstinė, skatinanti kokybišką Fintech vystymąsi, įtvirtinant kompetencijų centro poziciją Europoje.

Sparčiai plečiantis finansinių technologijų sektoriui, stiprėja ir rinkos bei viešojo sektoriaus ekosistema, išsiskirianti reguliuotojų ir priežiūros institucijų kompetencijomis. Lietuva turi sukaupusi gerosios praktinės reguliavimo patirties kovojant su pinigų plovimu, teroristų finansavimu ir kitomis rizikomis. Be to, labai svarbų vaidmenį atlieka Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centras (PPPKC), įsteigtas Finansų ministerijos kartu su Lietuvos Banku ir didžiausiais rinkos dalyviais.

Tačiau pats svarbiausias Lietuvos ekosistemos koziris – žmonės. Lietuvoje yra per 10 tūkst. specialistų, dirbančių pinigų plovimo prevencijos srityje. Siekiama, kad Lietuvos talentų bendruomenė nuolat augtų ir tobulėtų, todėl Finansų ministerija, PPPKC ir Mykolo Riomerio universitetas yra sukūrę Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos sertifikavimo programą, kuri užtikrina naujų kvalifikuotų specialistų atėjimą į rinką. Nuolat tęsiantis specialistų rengimui, persikvalifikavimui ir finansinių technologijų sektoriaus plėtrai – talentų bazė Lietuvoje ir toliau plėsis.

Kadangi agentūroje dirbs specialistai iš visos Europos, renkantis lokaciją svarbūs ir kiti aspektai, pvz., tai, jog Vilnius, kaip žaliausia Europos sostinė, gali pasiūlyti aukštą gyvenimo kokybę su gausybe žaliųjų erdvių. Šalies sostinėje turime kokybiškas sveikatos ir socialines paslaugas, aukščiausius standartus atitinkančią, daugiakalbę švietimo sistemą, dinamišką ir aktyvią darbo rinką. Kaip šalis, Lietuva pasižymi aukštu užsienio kalbų mokėjimo lygiu. Vilnius visos Europos specialistams gali pasiūlyti vakarietišką darbo ir gyvenimo kokybę mieste, kainų atžvilgiu pasižyminčiame konkurencingumu lyginant su kitomis Vakarų sostinėmis ar didmiesčiais.

AMLA – naudinga Lietuvai

AMLA įkūrimas Vilniuje būtų stiprus kokybės ženklas, patvirtinsiantis Lietuvos pasiekimus šioje srityje ir įvertinantis daugiametį viešojo sektoriaus ir rinkos dalyvių įdirbį. Tačiau tuo pačiu AMLA atėjimas į Lietuvą papildytų Lietuvos finansų sektoriaus ekosistemą – tiek viešam, tiek ir privačiam sektoriui AMLA būtų itin svarbus.

Galiausiai, AMLA Vilniuje atneštų ir ekonominės naudos, kadangi agentūroje ilgainiui galėtų dirbti apie 400 gerai apmokamų specialistų. Tai, jog dalis specialistų persikeltų iš Europos, atvyktų su šeimomis, reiškia, kad institucijos įsikūrimas sostinėje suteiktų papildomą impulsą miesto ir šalies ekonomikai ir atskiriems sektoriams.

Europos mastu agentūros kūrimo iniciatyva parodyta 2021 m. Tikimasi, kad sutarimas dėl to, kur įsikurs AMLA ir kokį konkrečiai mandatą turės ES lygiu bus pasiektas iki šių metų pabaigos, o nauja institucija darbą pradės jau kitų metų pirmoje pusėje.

AMLA bus pagrindinė institucija užtikrinanti nuoseklią ir vieningą ES finansų sektoriaus pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos sistemą bei koordinuojanti veiksmus su valstybių narių nacionalinėmis priežiūros institucijomis.

Primename, jog rugsėjo 28 d. EK oficialiai paskelbė kvietimą ES šalims teikti paraiškas dėl AMLA steigimo iki nurodyto lapkričio 10 d. termino. Pirmą kartą pasiūlymas įkurti naują ES lygmens Kovos su pinigų plovimu ir terorizmo finansavimu agentūrą, kuri būtų pagrindinė finansų sektoriaus priežiūros institucija ir koordinuotų veiksmus su ES narių nacionalinėmis priežiūros institucijomis, buvo pristatytas 2021 m. liepos 20 d.