Visuomenės poreikiams atveriama didžiausia Lietuvoje centralizuota energijos duomenų platforma

0
Visuomenės poreikiams atveriama didžiausia Lietuvoje centralizuota energijos duomenų platforma

         Energetikos ministerija deda  pagrindus išmaniai energetikos sistemai  –  Elektros energetikos įstatymo pakeitimais reglamentuota prieigos ir pasinaudojimo AB „Energijos sistemos operatorius“ (ESO) sukurta didžiausia Lietuvoje centralizuota energijos duomenų mainų platforma. Šių metų lapkričio  1 d. ji bus atverta energetikos veiklai vykdančioms įmonėms ir trečiosioms šalims, kurioms ši platforma galėtų būti naudinga vykdant energijos vartojimo efektyvumo audito, energijos vartojimo optimizavimo, stebėsenos ir kontrolės sprendimus. Taip pat duomenis galima bus naudoti atliekant naujų paslaugų, inovacijų, skirtų energetikos rinkai, kūrimą, vykdant mokslinius tyrimus  ir  vystant sprendimus klientams. 

„Planuojama, kad ateityje šia platforma galės naudotis ir kitų energetikos sektorių, pavyzdžiui, centralizuoto šilumos tiekimo, gamtinių dujų tiekimo, rinkos dalyviai ir vartotojai. Šiame etape priimtas teisinis reguliavimas reglamentuoja energijos duomenų mainus centralizuotoje energijos duomenų platformoje tik elektros energetikos sektoriuje“, – sako Energetikos viceministrė Inga Žilienė. 

Pasak viceministrės, reglamentavus platformos naudojimą, ja galės naudotis ir su energetiniu efektyvumu susijusias paslaugas teikiantys subjektai, pastatų administratoriai, elektromobilių tinklo valdytojai, kainų palyginimo sistemų kūrėjai, konsultantai ir kiti elektros rinkos dalyviai.

Centralizuotoje energijos duomenų platformoje kaupiami ir saugomi įvairūs energijos duomenys – informacija, apimanti einamuosius ir ankstesnius energijos suvartojimo, gamybos ir kitų energetikos veiklų kiekybinius duomenys, įskaitant duomenys, susiję su energetikos veiklos administravimu. Informacija bus naudinga plečiant elektros energijos pasiūlos ir paklausos valdymo ir lankstumo paslaugas. 
Ši paslauga aktuali subjektams, kurie vartotojo energijos duomenis galėtų panaudoti siekdami kurti naujas paslaugas ar priimti verslo sprendimus, grįstus realiais neautomatizuotų ar išmaniųjų apskaitos prietaisų energijos suvartojimo duomenimis.   

Nustatytas energijos duomenų mainų reglamentavimas sukuria teisinį aiškumą, t. y. įteisina platformą kaip energijos rinkos elementą, įtvirtina esmines energijos duomenų mainų taisykles, įgalina platformos valdytoją nustatyti prieigos prie energijos duomenų sąlygas ir organizuoti prieigos procesus. Taip pat  įgalina trečiąsias šalis gauti prieigą prie energijos duomenų.

Centralizuotos energijos duomenų platformą administruoja ESO.  Numatyta, kad  duomenų valdytojas nemokamai teiks energijos duomenų energijos parsisiuntimo, perdavimo ir kaupimo paslaugas tinklų naudotojams, rinkos dalyviams, valstybės institucijoms ar institucijoms ir savivaldybėms (ar jų įmonėms ir įstaigoms). Centralizuotos energijos duomenų platformos valdytojas gali teikti  energijos duomenų mainų paslaugas, trečiosios šalys galės gauti prieigą prie nuasmenintų duomenų už užmokestį, kurio dydį tvirtins Valstybinė energetikos reguliavimo taryba. 

2020 m. ESO sukūrė ir išvystė duomenų mainų platformą (angl. Data Hub), kuri sudaro sąlygas elektros energijos rinkos dalyviams saugiai ir patogiai keistis duomenimis, kurie yra reikalingi elektros energijos rinkos dalyvių gaunamoms ir teikiamoms paslaugoms. Šiuo metu duomenų mainų platforma naudojasi elektros tiekimo mažmeninės rinkos dalyviai ir vartotojai. Naudojant šią platformą vykdomi elektros energijos tiekėjo keitimo, apskaitos, sąskaitybos, sutarčių administravimo procesai. Duomenų mainų platformoje yra valdomi visi pagrindiniai mažmeninės elektros energijos rinkos procesai, elektros tiekėjai šia platforma naudojasi kaip pagrindiniu įrankiu visoms operacijoms su klientų sutartimis atlikti. Duomenų mainų platforma užtikrina visas integracijas su tiekėjų naudojamomis verslo sistemomis, tai yra klientų valdymo, sąskaitybos, savitarnos sistemomis.

Planuojama duomenų mainų platformos paslaugų ir funkcionalumų plėtra leis įtraukti vis daugiau suinteresuotų šalių neapsiribojant tik licencijuotais rinkos dalyviais, pavyzdžiui, trečiosios šalys (su energetiniu efektyvumu susijusias paslaugas teikiantys subjektai, pastatų valdytojai, elektromobilių tinklo valdytojai, kainų palyginimo sistemų kūrėjai, konsultantai ir kt.) taip pat galėtų naudotis duomenų mainų platforma. Planuojama, kad ateityje šia platforma galės naudotis ir kitų energetikos sektorių (pavyzdžiui, centralizuoto šilumos tiekimo, gamtinių dujų tiekimo) rinkos dalyviai ir vartotojai.

Visuomenės reikmėms atveriama prieiga prie centralizuotos energijos duomenų platformos yra nauja ESO paslauga aktuali energetikos, mokslinę, analitinę naujų energetikos paslaugų vystymo ir kūrimo veiklą vykdančios įmonėms, kurioms vartotojų energijos duomenis galėtų būti naudingi kuriant naujas paslaugas, analizuojant vartotojų įpročius ir tendencijas rinkoje, ar priimant verslo sprendimus, grįstus realiais neautomatizuotų ar išmaniųjų apskaitos prietaisų energijos suvartojimo duomenimis.

Šiuo metu vykdoma viešoji konsultacija dėl ESO parengtos naudojimosi centralizuota energijos duomenų platforma tvarkos aprašo. Pasiūlymų laukiama iki š. m. rugpjūčio 9 dienos.   Plačiau šioje nuorodoje.