Viceministrė A. Vaiciukevičiūtė: „Inovacijų ekosistemos tikslas – sustiprinti visą susisiekimo sektorių“

0
Viceministrė A. Vaiciukevičiūtė: „Inovacijų ekosistemos tikslas – sustiprinti visą susisiekimo sektorių“
Share

„Spartus Lietuvos padengimas penktos kartos (5G) mobilaus ryšio tinklu per vienerius metus sukėlė inovacijų šalyje proveržį – 2023 m. užbaigiame su apčiuopiamais rezultatais ir ambicijomis artimiausiems metams, skiriant dėmesį sėkmingai „Sandbox“ iniciatyvos su 24,5 mln. Eur paramos akceleracijai, inovatorių ekosistemos tinklo bei atvirtų duomenų ežero kūrimui ir sprendimams, kuriems pasitelkiami analitiniai duomenys“, – kalbėjo susisiekimo viceministrė Agnė Vaiciukevičiūtė, Vilniuje dvi dienas vykstančio Transporto inovacijų forumo antrąją dieną.

„Sandbox“ įgauna pagreitį

Susisiekimo viceministrė akcentavo, kad 5G ryšiu grįstų inovacijų spartų kūrimąsi Lietuvoje įgalina pernai ministerijos pasiūlyta „Sandbox“ iniciatyva su 24,5 mln. parama verslo iniciatyvoms. 24 mln. Eur buvo užtikrinti verslo ir mokslo konsorciumų projektų įgyvendinimui, likę beveik 0,5 mln. Eur – startuoliams.

„Sulaukėme 60 paraiškų už 123 mln. Eur – tai penkiskart daugiau negu buvome numatę. Tai geriausias identifikatorius, kad rinkos dalyviai yra pasirengę kurti ir plėtoti drąsiausias idėjas“, – teigė A. Vaiciukevičiūtė.

„Sandbox“ iniciatyva bus įgyvendinti 25 atrinkti geriausi inovatyvūs projektai – praėjusią savaitę finansavimas paskirtas 8 startuolių projektams. Artimiausiu metu finansavimas bus paskirtas ir 17-os verslo ir mokslo konsorciumų projektų įgyvendinimui. 

Visi inovatyvūs „Sandbox“ iniciatyvos projektai bus įgyvendinti iki 2030 m. Tarp jų – tokios ambicingos idėjos, kaip Wi-Fi ryšiu veikiančių autonominių transportavimo valdymo sistemų keitimas į veikiančias 5G ryšiu, miesto infrastruktūrą stebintis bepilotis orlaivis ar viešojo transporto optimizavimo sistema.

Susisiekimo ministerijos įgyvendinama „Sandbox“ iniciatyva jau sulaukė ir tarptautinio įvertinimo – organizacijos „Emerging Europe“ apdovanojimuose šio mėnesio pradžioje ji buvo atrinkta kaip viena geriausių šiuolaikinės ir ateičiai veiksmingos politikos formavimo iniciatyvų nominacijoje.

Startavo unikalus ekosistemos žemėlapis

Susisiekimo ministerija kartu su iniciatyvos „Kurk Lietuvai“ atstovais atliko inovacijų ekosistemos tyrimą, kuriame rinkos dalyviai atskleidė informacijos sklaidos ir bendradarbiavimo poreikį.

Šio tyrimo rezultatas – sukurtas Lietuvos inovacijų susisiekimo sektoriaus ekosistemos žemėlapis, prie kurio jau prisijungė 53 inovacijas diegiančios įmonės ir institucijos.

Inovatorius susisiekimo sektoriuje jungiantis žemėlapis atveria galimybes suprasti potencialą ir sujungiant resursus kurti kartu. Įrankyje taip pat surinkta informacija apie esamus projektus ir finansavimo galimybes.

„Ekosistemos žaidėjus telkiantis žemėlapis mums leis dar geriau suprasti, kas vyksta Lietuvos susisiekimo industrijoje. Inovacijų ekosistemos tikslas – sustiprinti visą susisiekimo sektorių“, – akcentavo susisiekimo viceministrė A. Vaiciukevičiūtė.

Kuriamas darnaus judumo duomenų ežeras 

„Bendradarbiaudami su Valstybės duomenų agentūra, kuriame unikalų Lietuvos viešajam sektoriui projektą – Darnaus judumo duomenų ežerą. Jis yra šiuolaikiška duomenų saugykla, skirta rinkti, apdoroti, analizuoti ir vizualizuoti Lietuvos darnaus judumo ir susisiekimo srities duomenis“, – pasakojo A. Vaiciukevičiūtė.

Darnaus judumo duomenų ežeras kuriamas kaip efektyvus įrankis darnaus judumo duomenų valdymui – jame centralizuotai bus kaupiama, analizuojama ir vizualizuojama informacija apie miestų logistiką, t. y. modalinį pasiskirstymą, viešąjį ir bevariklį transportą, alternatyviųjų degalų įkrovimą ir saugų eismą.
 
Planuojama, kad Darnaus judumo duomenų ežeras „tyvuliuoti“ pradės 2024 m. Šie duomenys bus prieinami privačiam, viešajam sektoriui ir visuomenei.

Duomenų ežero kūrimo poreikį diktuoja siekis kurti duomenimis grįstą viešąjį sektorių, kuris yra svarbiausia sąlyga skaitmeninei transformacijai.