Viceministrė A. Ladek: kovoje su narkotikais mums ypač svarbi JAV patirtis

0
Viceministrė A. Ladek: kovoje su narkotikais mums ypač svarbi JAV patirtis
Share

Vidaus reikalų viceministrė Agneta Ladek susitiko su Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) Valstybės departamento Tarptautinių narkotikų ir teisėsaugos reikalų biuro Globalių programų ir politikos skyriaus vadovu Robert Leventhal aptarti aktualių narkotikų paplitimo, prevencijos ir bendradarbiavimo šioje srityje klausimų. Susitikime taip pat dalyvavo Sveikatos apsaugos ministerijos, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento bei policijos atstovai.

„Į Lietuvą net 40 proc. siuntų su narkotikais atkeliauja iš Šiaurės Amerikos, todėl bendradarbiavimo su JAV institucijomis stiprinimas yra ypatingai aktualus. Mums itin vertingos jų žinios narkotikų prevencijos ir kovos su sintetiniais narkotikais srityse“, – teigia viceministrė Agneta Ladek.

Susitikime aptartas sintetinių narkotikų vartojimas ir jų neigiamas poveikis vartotojams, kuris kelia vis didesnių iššūkių. Europoje buvo pranešta apie mirtis dėl fentanilio vartojimo, o JAV situacija itin sudėtinga – mirčių dėl perdozavimo skaičius čia siekia net 100 000 atvejų per metus.

Robert Leventhal teigė, jog JAV siekia stiprinti bendradarbiavimą su kitomis šalimis, pažymėdamas, kad sintetiniai narkotikai iš esmės skiriasi nuo augalinės kilmės narkotikų. JAV suburtoje Globalioje koalicijoje prieš sintetinius narkotikus dalyvauja 150 šalių, tarp jų ir Lietuva. Pasak viceministrės, Koalicijos parengtos rekomendacijos sintetinių narkotikų nelegalaus gaminimo ir platinimo prevencijos srityje yra itin naudingos Lietuvai. Ji pabrėžė, kad Lenkija savo pirmininkavimo ES laikotarpiu teiks prioritetą kovai su sintetinių narkotikų grėsmėmis, ir Lietuva yra pasiruošusi teikti savo paramą šiai svarbiai misijai.

Fentanilio Lietuvoje aptinkama jau keletą metų, tačiau šalyje nėra didelės šių medžiagų vartotojų rinkos. Situaciją nuolat stebi ir analizuoja Lietuvos policija, Lietuvos muitinė ir kitos atsakingos institucijos, aktyviai bendradarbiaujama su kitomis ES ir trečiosiomis šalimis. Lietuva toliau išlieka tranzito ar perkrovimo šalimi. Kanapės yra populiariausias narkotikas Lietuvoje. Naujausių psichoaktyvių medžiagų vartojimas šiek tiek didėja, populiariausios iš jų yra sintetiniai kanabinoidai.

Susitikimo dalyviai taip pat diskutavo dėl atsako priemonių į sudėtingas prekybos narkotikais schemas internete, išnaudojant tokias šiuolaikines technologijas kaip dirbtinis intelektas ar kripto valiutos. Pabrėžta visuomenės ir ypač jaunimo švietimo narkotikų klausimais svarba.

Viceministrė A. Ladek pristatė Vidaus reikalų ministerijos įgyvendinamas priemones kovoje prieš narkotikus, ypač nepilnamečių tarpe – bandomąjį narkotikų prevencijos modelį mokyklose, pranešimams apie narkotikų platinimą skirtą skambučių liniją,  nusikaltimų ir kitų teisės pažeidimų prevencijos modelį.

2023 m. gegužės 23 d. Seimas priėmė nutarimą „Dėl Nacionalinės darbotvarkės narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės, vartojimo prevencijos ir žalos mažinimo iki 2035 m. patvirtinimo“, kuriame nustatyti ilgalaikės, subalansuotos valstybinės politikos tikslai, uždaviniai ir kryptys. Šis dokumentas yra svarbus strateginis žingsnis siekiant rimtai spręsti problemas, susijusias su narkotikų, tabako ir alkoholio vartojimu ir platinimu.