Startuos naujas kvietimas gyventojams saulės elektrinių įsirengimui

0
Startuos naujas kvietimas gyventojams saulės elektrinių įsirengimui

Antradienį, sausio 30 d., gyventojai sulauks naujo kvietimo teikti paraiškas kompensacijoms nuosavoms saulės elektrinėms iki 10 kW savo gyvenamajame būste įsirengti ir tapti gaminančiais vartotojais. Tam skirti 8 mln. eurų iš 2021–2027 m. Europos Sąjungos fondų investicijų programoje numatytų lėšų. Šią paramos priemonę administruos Aplinkos projektų valdymo agentūra. 

„Pernai dvigubai išaugo gaminančių vartotojų skaičius. Matomas didelis žmonių susidomėjimas, kurie norėtų savo namuose žalią elektros energiją pasigaminti patys, todėl tęsiamos jau pasiteisinusios ir labai populiarios priemonės – saulės elektrinių įsirengimas namų ūkiuose. Skatindami namų ūkių energetinį savarankiškumą ne tik didiname vietinės žaliosios energetikos augimą, bet taip pat prisidedame ir prie visos šalies energetinės nepriklausomybės stiprinimo“, – sako energetikos viceministrė Daiva Garbaliauskaitė.

Iš viso bus skelbiami 4 kvietimai: 1) fizinių asmenų saulės elektrinių įsirengimas namų ūkiuose ir elektros vartojimas Sostinės regione (naujai įrengiama saulės elektrinė); 2) fizinių asmenų saulės elektrinių įsirengimas namų ūkiuose ir elektros vartojimas Sostinės regione (didinantiems jau esamos elektrinės galią); 3) fizinių asmenų saulės elektrinių įsirengimas namų ūkiuose ir elektros vartojimas Vidurio ir Vakarų Lietuvos regione (naujai įrengiama saulės elektrinė); 4) fizinių asmenų saulės elektrinių įsirengimas namų ūkiuose ir elektros vartojimas Vidurio ir Vakarų Lietuvos regione (didinantiems jau esamos elektrinės galią). Iš 8 mln. Eur, skirtų dotacijoms fiziniams asmenims, 3 mln. Eur bus skirta Sostinės regionui, o 5 mln. Eur – Vidurio ir Vakarų Lietuvos regionui.

Gyventojai, rinkdamiesi kvietimą, pirmiausia turi atsižvelgti į tai, ar įsirengiama nauja saulės elektrinė, ar tik didinama esamos elektrinės galia. Taip pat kvietimo pasirinkimas priklauso nuo to, kuriame regione yra jo nuosavybės teise valdomas elektros vartojimo objektas – Sostinės regione (Elektrėnų, Šalčininkų, Širvintų, Švenčionių, Trakų, Ukmergės, Vilniaus rajonų bei Vilniaus miesto savivaldybėse) ar Vidurio ir Vakarų Lietuvos regionų (Alytaus, Kauno, Klaipėdos, Marijampolės, Panevėžio, Šiaulių, Tauragės, Telšių ir Utenos apskričių) savivaldybėse.

Projektus gyventojai turės įgyvendinti per 9 mėn. nuo paraiškos pateikimo dienos. Išmokos dydis įsigyjant ir įsirengiant naują saulės elektrinę – 323,01 eurai už 1 kW saulės elektrinės įrengtosios galios, o didinantis jau esamos saulės elektrinės galingumą – 243,20 eurai už 1 kW saulės elektrinės įrengtosios galios. 

Paraiškas finansavimui gauti bus galima teikti tęstiniu būdu, t. y. net šešis mėnesius arba tol, kol paraiškose prašoma suma pasieks visą kvietimui numatytą sumą, per Aplinkos projektų valdymo agentūros informacinę sistemą APVIS: https://apvis.apva.lt/ 

Gyventojai šiuo metu taip pat gali teikti paraiškas ir gauti finansavimą nutolusiai saulės elektrinei iš elektrinių parko įsigyti Sostinės bei Vidurio ir Vakarų Lietuvos regionuose. Be to, šiais metais planuojama skelbti dar du kvietimus saulės elektrinėms ant stogų įsirengti, kuriems bus skirta 34 mln. Eur. Taip pat bus skelbiamas dar vienas kvietimas gyventojams saulės elektrinės dalies įsigijimui iš nutolusių parkų. Šiam kvietimui numatyta skirti 20 mln. Eur.

Šiuo metu gaminančių vartotojų skaičius be nutolusių gaminančių vartotojų jau siekia daugiau kaip 60 tūkst.

AB „Energijos skirstymo operatorius” teikiamais duomenimis, daugiausia 2023 m. pabaigoje gaminančių vartotojų elektrinių įrengtosios galios buvo Vilniaus miesto savivaldybėje – 143,7 MW (6,4 karto daugiau, nei vidutiniškai Lietuvoje (Lietuvos vidurkis – 22,6 MW)), Kauno miesto savivaldybėje – 125,8 MW (5,6 karto daugiau, nei vidutiniškai Lietuvoje), taip pat Kauno rajono savivaldybėje (111,3 MW, 4,9 karto daugiau, nei vidutiniškai Lietuvoje) bei Vilniaus rajono savivaldybėje (84,1 MW, 3,7 karto daugiau, nei Lietuvoje).

Aštuoniolikoje Lietuvos savivaldybių minėta įrengtoji galia yra didesnė arba lygi vidutiniškai Lietuvoje (22,6 MW), o likusiose (42-iose) ji mažesnė.

AB „Energijos skirstymo operatorius” teikiamais duomenimis, 2023 m. pabaigoje iš viso Lietuvoje buvo 1 354,8 MW gaminančių vartotojų elektrinių įrengtosios galios.