S. Kairys Briuselyje: „Dirbtinio intelekto plėtra turi neužgožti autorių teisių ir netapti dezinformacijos šaltiniu“

0
S. Kairys Briuselyje: „Dirbtinio intelekto plėtra turi neužgožti autorių teisių ir netapti dezinformacijos šaltiniu“
Share

2024-05-14

Gegužės 14 d. kultūros ministras Simonas Kairys dalyvavo Europos Sąjungos (ES) kultūros ministrų tarybos sesijoje Briuselyje. Pagrindinis dėmesys šiame forume skirtas kultūros ir kūrybos sektorių pasirengimui sėkmingai veikti dirbtinio intelekto (DI) amžiuje, skaitmeninės transformacijos kultūros sektoriuje svarbai, audiovizualiniam sektoriui, aktyvesniam visuomenės dalyvavimui kultūriniame gyvenime.

„Turime daugiau investuoti į visuomenės atsparumą dezinformacijai, faktų patikrą ir tradicinę žiniasklaidą kaip atsvarą nepatikimiems šaltiniams. Lietuvoje investuojame į visuomenės medijų ir informacinį raštingumą, taip pat mokymus apie DI. Per naująjį Medijų rėmimo fondą remsime ir žiniasklaidos skaitmenines transformacijas“, – sakė S. Kairys ES kultūros ministrų tarybos diskusijoje „Kultūros ir kūrybos sektorių pasirengimas ateičiai dirbtinio intelekto amžiuje“.

Pasak ministro, įgalinant kultūros ir kūrybos sektorius aktyviai naudotis dirbtiniu intelektu, itin svarbu ES lygmeniu išspręsti klausimus, kylančius dėl autorių teisių apsaugos užtikrinimo ir sąžiningo atlygio kūrėjams už jų darbų panaudojimą apmokant DI.

S. Kairys taip pat paminėjo Lietuvoje rengiamą Autorių teisių ir gretutinių teisių apsaugos programą, pagal kurią bus finansuojami projektai, skirti kelti kūrėjų kvalifikaciją kūrybos procese naudojant DI įrankius. Jie taip pat integruojami į plėtojamus skaitmeninius projektus, pavyzdžiui, kultūros paveldo skaitmeninių išteklių platformą E.kultūra: ketiname iki 2026 metų suskaitmeninti 80 nacionalinės svarbos kultūros objektų.

ES tarybos išvakarėse Antverpene surengtas neformalus ES kultūros ministrų susitikimas, kuriame diskutuota apie kultūros ir kultūros paveldo vaidmenį puoselėjant įvairialypę europinę tapatybę ir padedant spręsti geopolitinius iššūkius. Vizito metu S. Kairys taip pat susitiko su Baltarusijos demokratinių jėgų lydere  Svetlana Cichanouskaja, su kuria aptarė baltarusiams šiandieną kylančius baltarusių kultūros ir kalbos išsaugojimo iššūkius bei baltarusių ir Lietuvos kultūrinio bendradarbiavimo galimybes.

Briuselyje kultūros ministrai dalyvavo kultūros paveldo skaitmeninimo projekto „Twin it! 3D for Europe’s culture“ pristatymo renginyje. Jame S. Kairys pažymėjo, kad 3D skaitmenizacija yra svarbus pagalbinis įrankis išsaugoti kultūros paveldą, ištikus karinei agresijai arba gamtos stichijoms. Kultūros ministras pridūrė, kad iki šių metų pabaigos Lietuva ketina suskaitmeninti 70 objektų, paženklintų Mėlynuoju skydu. Šiame renginyje buvo pristatytas Aristavėlės dvaras – visiškai suskaitmenintas vienintelis baroko medinės architektūros pavyzdys Lietuvoje.

Organizatorių nuotrauka