Paskelbti projektai, finansuojami pagal Jungtinę Baltijos ir Šiaurės šalių energetikos mokslinių tyrimų programą

0
Paskelbti projektai, finansuojami pagal Jungtinę Baltijos ir Šiaurės šalių energetikos mokslinių tyrimų programą

2024-06-20

Pasibaigus kvietimui mokslininkams teikti paraiškas finansavimui gauti pagal Jungtinę Baltijos ir Šiaurės šalių energetikos mokslinių tyrimų programą, paskelbti projektai, kuriems bus skirtas finansavimas. Pirmą kartą pagal šią programą atrinktų visų kvietimo projektų vadovai – atstovai iš Lietuvos.

2024 m. balandį pasibaigus naujausiam kvietimui teikti paraiškas, buvo gauta 21 paraiška, iš kurių atrinkti daugiausiai ekspertinio vertinimo balų surinkę trys mokslinių tyrimų projektai: „AMPROSE“, „In-Charge“ ir „E-Pla2Meth“. Projektuose daugiausia dėmesio skiriama žaliojo amoniako gamybai, baterijų technologijoms ir plastiko atliekų konversijai į žaliąjį metanolį. Projektus kartu su partneriais įgyvendins mokslininkai iš Vilniaus universiteto, Kauno technologijos universiteto ir Lietuvos energetikos instituto.

„AMPROSE“ projektu siekiama ištirti žaliojo amoniako gamybos potencialą. Projekto metu bus tiriamas atsinaujinančiosios energijos šaltinių (vėjo, saulės ir kt.) panaudojimo žaliajam amoniakui Baltijos ir Šiaurės šalių regione gaminti perspektyvumas. Analizė apims visą energijos rinkos ekosistemą, įskaitant energijos gamybą, perdavimą ir vartojimą, ypatingą dėmesį skiriant veiksniams, darantiems įtaką žaliojo amoniako gamybai ir kainodarai.

Projektu „In-Charge“ siūloma taikyti didelio našumo skaičiavimo metodą, kad būtų sukurtas baterijoms svarbių medžiagų sąsajų katalogas, o rezultatai pasiūlyti kaip duomenų rinkinys, kuris padėtų ir toliau atlikti eksperimentinius bandymus, siekiant rasti geresnių medžiagų didelės talpos ir galios baterijoms. 

Projektu „E-Pla2Meth“ siekiama efektyviai perdirbti plastiko atliekas į žaliąjį metanolį, bus atliekami moksliniai tyrimai apie medžiagas, termocheminius procesus ir procesų intensyvinimą.

Energetikos moksliniams tyrimams finansuoti iš jungtinės Baltijos ir Šiaurės šalių energetikos mokslinių tyrimų programos 2024 m. bus skirta apie 700 tūkst. Eur, iš kurių 216 tūkst. Eur skirs Energetikos ministerija.

Lietuvos Respublikos energetikos ministerija ir „Nordic Energy Research“ 2023 m. pab. atnaujino partnerystę pagal jungtinę Baltijos ir Šiaurės šalių energetikos mokslinių tyrimų programą. Pasirašydamos atnaujintą susitarimo memorandumą, šalys įsipareigojo bendradarbiauti sprendžiant pagrindinius energetikos iššūkius, su kuriais susiduria visas Baltijos ir Šiaurės šalių regionas.

Daugiau apie šią programą galima rasti čia.