Ministrė A. Bilotaitė: civilinę saugą ir sienas stiprinsime remdamiesi Ukrainos patirtimi

0
Ministrė A. Bilotaitė: civilinę saugą ir sienas stiprinsime remdamiesi Ukrainos patirtimi
Share

2024-04-14

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė kartu Latvijos ir Estijos vidaus reikalų ministrais lankėsi Ukrainoje, kur susitiko su Ukrainos vidaus reikalų ministru Ihor Klymenko ir aptarė paramos Ukrainos vidaus reikalų sistemai poreikį bei kitus svarbius bendradarbiavimo klausimus. Sutarta dėl civilinės saugos mokymų, kuriuos gegužės mėnesį Lietuvoje surengs Ukrainos pareigūnai.

„Turime mokytis iš ukrainiečių išmoktų pamokų – mums itin aktualios jų patirtys tiek apsaugant gyventojus, tiek stiprinant valstybės sienas įrengiant fortifikacijas, tiek užtikrinant kritinės infrastruktūros apsaugą. Visa tai jie darė karo sąlygomis, per itin trumpą laiką ir su ribotais resursais. Sutarėme dėl Ukrainos ekspertų atvykimo į Lietuvą, tikiu, kad mūsų tarnyboms jų žinios apie gyventojų perspėjimą, evakavimą ir priedangų įrengimą bus labai vertingos ir panaudotos Lietuvoje. Priedangos Ukrainoje skirstomos į tris saugumo lygius, tai numatyta ir mūsų Civilinės saugos plėtros programoje“, – teigia ministrė A. Bilotaitė.

Ministrė pabrėžė, kad ruošiantis bet kokiam scenarijui čia, Lietuvoje, būtina ir toliau visomis išgalėmis remti Ukrainą.

Viena aktualiausių pagalbos sričių – išminavimas. Ministrė susitikime nurodė, kad Lietuva yra pasirengusi į išminavimo misiją Ukrainoje siųsti pareigūnus, taip pat keistis patirtimi, padėti kurti naujas išminavimo mokymo programas.

Ministrai taip pat aptarė galimybes tęsti Ukrainos pareigūnų reabilitacijos programą Lietuvoje – šiais metais Lietuvos reabilitacijos įstaigose medicininės psichologinės reabilitacijos ir sveikatinimo paslaugos bus suteiktos apie 200 teisėsaugos pareigūnų. Apie 200 sužeistų karių ir pareigūnų jau yra gavę reabilitacijos paslaugas Lietuvoje. Policija taip pat planuoja tęsti iniciatyvą Lietuvoje organizuoti vasaros stovyklą Ukrainos pareigūnų vaikams.

Vidaus reikalų sistemos įstaigos šiemet numato perduoti Ukrainai narų nardymo kostiumus, antidronus ir naktinio matymo prietaisus, naudotus policijos automobilius, maisto davinius ir kita.

Iš viso nuo Rusijos karo Ukrainoje pradžios Lietuva skyrė 1,2 mlrd. eurų paramos Ukrainai – tai sudaro 1,5 proc. šalies BVP.  2024 m. biudžete suplanuota Ukrainai skirti 232 mln. eurų paramos.

Vizito metu Baltijos šalių ministrai lankėsi Lvivo valstybiniame gyvybės saugos universitete, kur dalyvavo diplomų įteikimo absolventams ceremonijoje, Bendrajame pagalbos centre, vienoje iš Lvivo priedangų.