Lietuvos elektros sistema pirmą kartą veiks visiškai savarankiškai: savaitgalį „Litgrid“ atliks izoliuoto darbo bandymą

0
Lietuvos elektros sistema pirmą kartą veiks visiškai savarankiškai: savaitgalį „Litgrid“ atliks izoliuoto darbo bandymą
Share

Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“ šį šeštadienį, balandžio 22 d. atliks izoliuoto darbo bandymą. Lietuvos elektros sistema pirmą kartą bus atjungta nuo IPS / UPS elektros sistemos ir veiks visiškai savarankiškai. Izoliuoto darbo bandymas yra vienas iš svarbiausių pasiruošimo sinchronizacijai su kontinentine Europa žingsnių. Izoliuoto darbo bandymas yra suderintas su Latvijos, Estijos ir Rusijos elektros sistemų operatorėmis.

Šeštadienį nuo 11 iki 21 val. visos jungtys su Rusijos kontroliuojama IPS / UPS sistema – Latvija, Baltarusija ir Kaliningrado sritimi – bus atjungtos nuo Lietuvos elektros sistemos, šalį paliekant dirbti energetinės salos režimu. Elektros energiją vartotojams tieks Lietuvoje veikiančios elektrinės. Ji taip pat bus tiekiama nuolatinės srovės jungtimis su Lenkija ir Švedija, tačiau Lietuvos elektros sistemos balansą ir dažnį pirmą kartą nepriklausomos šalies istorijoje valdys tik „Litgrid“ dispečeriai.

„Izoliuoto darbo bandymas – vienas sudėtingiausių ir įdomiausių mūsų įgyvendinamų inžinerinių projektų. Tai svarbi pasiruošimo prisijungti prie kontinentinės Europos sinchroninės zonos dalis. Lietuvos elektros sistema pirmą kartą istorijoje veiks visiškai savarankiškai, todėl bandymui atsakingai ruošiamės ir esame pasirengę visiems scenarijams: dirbame su elektros gamintojais, skirstymo operatoriais, prioritetiniais svarbiais vartotojais, kitų šalių perdavimo sistemų operatoriais. Pernai sėkmingai išbandėme mūsų šalies elektrines, šiemet užbaigėme visus paruošiamuosius darbus, treniruotes ir mokymus.

Vartotojai bandymo nepajaus, dar prieš jo startą užtikrinsime pakankamą elektros tiekimą turimais pajėgumais. Atsijungimas, testavimas ir prisijungimas įvyks nepastebimai“, – sako Rokas Masiulis, „Litgrid“ generalinis direktorius.

Ruošiantis bandymui buvo atlikta izoliuoto darbo bandymo studija, paruoštos informacinės sistemos, patikrinti svarbiausi šalies elektros vartotojai ir išbandytos didžiosios šalies elektrinės, parengta elektros sistemos infrastruktūra.

Per pastaruosius metus „Litgrid“ jau atliko du svarbius elektros sistemos bandymus. Pirmą kartą izoliuotas dalies Lietuvos elektros sistemos bandymas buvo sėkmingai atliktas 2020 m., o 2021 m. „Litgrid“ kartu su Lenkijos elektros perdavimo sistemos operatore PSE atliko avarinės pagalbos su Lenkijos elektros sistema bandymą per išplėstą „LitPol Link“ jungtį. Per šią jungtį bus vykdoma visų Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizacija su kontinentinės Europos elektros tinklais.

Prieš sinchronizaciją su kontinentinės Europos tinklais visos Baltijos šalys turi atlikti bendrą izoliuoto darbo bandymą, kurio metu Lietuva, Latvija ir Estija sudarys vieną „salą“. Šiame bandyme, planuojama, bus pasitelkti šiuo metu Baltijos šalyse įrengiami sinchroniniai kompensatoriai – įrenginiai, padedantys užtikrinti sistemos stabilumą ir inerciją, kai didelę dalį tiekiamos elektros sudarys atsinaujinančių energijos išteklių gamyba arba elektros importas per nuolatinės srovės jungtis.
 

„Litgrid“ informacija ir nuotrauka