Lietuvių perduotas Ukrainai įrenginys padės 200 tūkstančių namų ūkių

0
Lietuvių perduotas Ukrainai įrenginys padės 200 tūkstančių namų ūkių
Share

Po pusantro mėnesio sudėtingos logistinės operacijos Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorės „Litgrid“ perduotas  autotransformatorius jau Ukrainoje ir netrukus įrenginys bus pajungtas į vieningą Ukrainos elektros perdavimo sistemą. Ukrainiečių teigimu, šis įrenginys elektros energija aprūpins  200 000 namų ūkių. Nuo praėjusių metų spalio mėnesio Rusija sąmoningai raketomis ir dronais griauna Ukrainos energetinę infrastruktūrą.

„Lietuva kartu su Lenkija yra didžiausios Ukrainos energetikos sektoriaus rėmėjos. Lietuva yra viena iš nedaugelio šalių, kurioje vis dar galima rasti Ukrainos energetikos sektoriuje naudojamos sovietinio tipo įrangos, tad džiaugiamės galėję padėti Ukrainai nusiuntę tokio galingumo transformatorių. Paramą energetikos sektoriui aktyviai teikia ne tik valstybė, bet ir verslas, nevyriausybinės organizacijos, eiliniai piliečiai. Susitelkime – mūsų stiprybė“, –  sakė energetikos ministras Dainius Kreivys. 

Beveik 200 tonų sveriantis transportavimui paruoštas autotransformatorius yra trijų metrų pločio, penkių metrų aukščio ir dešimties metrų ilgio. Prieš transportuojant buvo nuardytos išorinės jo dalys, išleista maždaug 95 tonos jame buvusios izoliacinės alyvos, kuri buvo supilta į transportavimui tinkamas talpas. 

Autotransformatoriai yra pagrindiniai ir brangiausi perdavimo tinklo transformatorių pastočių įrenginiai. 1980-aisiais pagamintas autotransformatorius keičia elektros įtampą iš perdavimo tinkle naudojamos 330 kV įtampos į 110 kV ar skirstymo tinkle naudojamą 10 kV įtampą, o žemesnės įtampos elektros energija toliau perduodama vartotojams. Tokio tipo transformatoriaus rinkos vertė siekia daugiau kaip 2 mln. Eur.

Papildomai „Litgrid“ į Ukrainą siunčia dar vieną pagalbos paketą, padėsiantį atstatyti nuo karo nukentėjusios šalies energetikos infrastruktūrą. Pagalbos paketo siuntą sudaro 330 ir 110 kV įtampos perdavimo tinklo įrenginiai – skyrikliai, jungtuvai, viršįtampių ribotuvai, srovės ir įtampos transformatoriai, izoliatoriai ir izoliacinė alyva. 

Autotransformatorių kartu su kita elektros ir dujų perdavimo tinklų atstatymui skirta įranga praėjusiais metais kaip paramą Ukrainai skyrė „EPSO-G“ grupės bendrovės „Litgrid“ ir „Amber Grid“.
 
Parama Ukrainos energetikos infrastruktūros įmonėms surinkta ir vežama padedant Lietuvos Respublikos ambasadai Ukrainoje ir Susisiekimo ministerijoms. Pagalba Ukrainai perduodama per nevyriausybinę organizaciją „Blue / Yellow“. 

Autotransformatoriaus kartu su kita elektros ir dujų perdavimo tinklų atstatymui skirta įranga gabenimo į  Ukrainą paslaugas finansuoja Europos Sąjungos Reagavimo į nelaimes koordinavimo centras (angl. Emergency Responce Coordination Centre).  Taip pat aktyviai padeda „Jūrtransa“, „MAERSK” ir kitos įmonės bei organizacijos.