Lietuva ir Vokietija griežtina migracijos politiką

0
Lietuva ir Vokietija griežtina migracijos politiką
Share

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė Berlyne susitiko su Vokietijos vidaus reikalų ir bendruomenės ministre Nancy Faeser bei Vokietijos Federalinės Policijos vadovu Dieter Rommann. Susitikimų metu aptarta geopolitinė situacija, migracijos valdymo iššūkiai, dvišalio bendradarbiavimo stiprinimo galimybės, kovojant su neteisėtu žmonių gabenimu.

Ministrė pristatė priemones, kurių Lietuva ėmėsi stabdydama neteisėtos migracijos antplūdį bei reaguodama į kitas, su išaugusiais darbo migracijos srautais susijusias grėsmes.

„Vokietija yra mūsų strateginė partnerė gynybos ir saugumo srityje. Su neteisėta migracija susiję  iššūkiai daro mus dar stipresniais sąjungininkais. Milžiniškų pastangų dėka neteisėta migracija iš Baltarusijos per Lietuvą suvaldyta – Lietuvos pasieniečiai užkardė beveik 22 tūkst. bandymų neteisėtai kirsti ES išorės sieną. Daugumos migrantų tikslas – Vokietija, todėl akivaizdu, kad gindami savo sieną apsaugome ir Vokietiją“, – sako ministrė.

Vokietijos federalinės policijos pareigūnai vertina Lietuvos pastangas ir atsakingą požiūrį į ES sienos apsaugą, o ES šalių bendradarbiavimą stabdant neteisėtą migraciją vadina ypatingos svarbos klausimu.

Vokietija taip pat imasi griežtinti imigracijos politiką, atsisakydama ankstesnės atvirų durų politikos, nes atvykstančių pabėgėlių skaičius darosi per didelis. Vien spalio mėnesį į Vokietiją atvyko 112 tūkst. neteisėtų migrantų, padaugėjo žmonių neteisėto gabenimo atvejų, smurtinių nusikaltimų. Vokietijos vyriausybė pastaruoju metu ėmėsi priemonių, kuriomis siekiama lengviau deportuoti neteisėtus migrantus, riboti jų judėjimo laisvę, išmokas. Vokietija kartu su Lenkija, Čekija, Šveicarija ir Austrija taip pat ėmėsi papildomų sienų kontrolės priemonių. Tai sumažino neteisėtų migrantų srautą nuo 700 iki 250 atvejų per dieną.

Vokietija remia stipresnę Europos išorės sienų apsaugą, pasisako už neteisėtos migracijos Europoje ribojimą, palaiko Europos prieglobsčio sistemos reformą.  

Ministrė A. Bilotaitė pristatė Lietuvos inicijuoto regioninio bendradarbiavimo patirtis ir priemones, kurių valdant neteisėtą migraciją. Ministrės iniciatyva suburtas 6 regiono valstybių – Lietuvos, Estijos, Latvijos, Lenkijos, Norvegijos ir Suomijos vidaus reikalų ministrų bendradarbiavimo formatas, leidžia operatyviai keistis informacija ir reaguoti į instrumentalizuotą migraciją iš Rusijos ir Baltarusijos.

Lietuva taip pat stiprina kovą su neteisėtu žmonių gabenimu – vien šiemet pradėti 128 ikiteisminiai tyrimai. Ne mažesnių iššūkių kelia ir legali darbo migracija. Lietuvoje gyvenančių užsieniečių skaičius perkopė 200 tūkst. ribą. Vien šiemet į Lietuvą dirbti atvyko 50 tūkst. užsieniečių, daugiausia iš Baltarusijos, Uzbekistano, Ukrainos, Kirgizijos, Tadžikistano, Kazachstano, Azerbaidžano ir Indijos. Daugiau nei 16 tūkst. užsieniečių dėl grėsmių nacionaliniam saugumui uždrausta atvykti į Lietuvą.  

Pasak ministrės, sprendžiant darbo jėgos problemą, būtina efektyviau reguliuoti darbo migracijos srautus ir nepražiūrėti grėsmių nacionaliniam saugumui. Reaguodama į piktnaudžiavimą užsieniečių įdarbinimo procedūromis, Vidaus reikalų ministerija siūlo adaptuoti migracijos politiką laikmečio grėsmėms – planuojama mažinti išorės paslaugų teikėjo centrų, griežtinti užsieniečių įdarbinimo bei gyvenimo kontrolę, įdarbinimo sąlygas ir reikalavimus, susijusius su integracija bei valstybinės kalbos mokėjimu.