Kultūros ir meno kūrėjams bei tyrėjams įteiktos nacionalinės premijos

0
Kultūros ir meno kūrėjams bei tyrėjams įteiktos nacionalinės premijos
Share

2024-02-14

Šiandien Lietuvos Respublikos Prezidento rūmuose įteiktos 2023 metų Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos bei Nacionalinė Jono Basanavičiaus premija.

Ceremonijoje laureatus sveikinęs kultūros ministras Simonas Kairys kalbėjo, kad šios premijos yra ne tik įvertinimas, bet ir padėka už drąsą, vaizduotės žaismą, už stebuklus scenose, knygų puslapiuose, parodų salėse, už ryškų indėlį į prigimtinę kultūrą ir šiuolaikinį meną.

„Mus visus sujungia tas gražus lietuviškas „ačiū“. Jis subtiliai primena, kad visi esame tarpusavyje susiję. Visi turime kam padėkoti. Gyvenimo pamatus klojame ne ant tuštumos, o ant storų kultūrinių sluoksnių. Į pasaulį žengiame taip pat ne tuščiomis rankomis. Mūsų atramos – tai šeimose įdiegtos vertybės, tai mūsų nacionalinė kultūra, mūsų kalba, mūsų pilietiškumas. Jūsų darbai, mieli laureatai, yra taip pat labai reikšminga mūsų stiprybės dalis. Esame laimingi būdami jūsų amžininkai, galėdami gyvai liudyti jūsų talento jėgą ir kūrybos ugnį“, – sakė S. Kairys.

Nacionalinė Jono Basanavičiaus premija įteikta mitologei, tautosakininkei, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Sakytinės tautosakos skyriaus vyriausiajai mokslo darbuotojai dr. Daivai Vaitkevičienei už giluminius mitologinio pasaulėvaizdžio tyrimus, prigimtinės kultūros įprasminimą, puoselėjimą ir sklaidą.

Rašytoja Violeta Palčinskaitė Lietuvos nacionalinę kultūros ir meno premiją pelnė už vaizduotės žaismę kūryboje kelioms skaitytojų kartoms ir daugialypės patirties liudijimą memuaruose, tarpdisciplininio meno kūrėja Eglė Rakauskaitė – už kultūros paradigmas keičiančią kūrybą ir ilgalaikį poveikį šiuolaikiniam menui, fotomenininkė Violeta Bubelytė – už drąsą ir autoironiją fotografiniuose monospektakliuose, dailės istorikė, kritikė, parodų kuratorė Giedrė Jankevičiūtė – už visuomenės kritinės atminties formavimą tarptautinio kalibro knygomis ir parodomis, aktorė Rasa Samuolytė – už įspūdingą aktorystės diapazoną ir įtaigą teatre ir kine, kompozitorius Mindaugas Urbaitis – už urbanistinę energiją ir minimalizmo grožį muzikos ir šokio scenose.

Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija / Roberto Dačkaus nuotrauka