Ką daryti, kad žvakių, elektrinių girliandų ir kalėdinių dekoracijų sukurtos Kalėdų magijos nesunaikintų ugnis

0
Ką daryti, kad žvakių, elektrinių girliandų ir kalėdinių dekoracijų sukurtos Kalėdų magijos nesunaikintų ugnis
Share

Artėjant gražiausioms metų šventėms, ugniagesiai gelbėtojai prašo gyventojų neprarasti budrumo ir ypač atidžiai laikytis priešgaisrinės saugos taisyklių. Tuo labiau kad šiuo metu beveik kiekvienuose namuose spindi kalėdinės eglutės, žaižaruoja elektrinės girliandos, šviečia kalėdinės dekoracijos, dega žvakės.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, per pastaruosius penkerius metus Kalėdinio ir Naujametinio laikotarpio metu – nuo gruodžio 24-osios iki sausio 1 d.  šalyje kilo 1181 gaisras, juose žuvo 18 žmonių, 29 gyventojai patyrė traumų, o 28 gyventojai buvo išgelbėti.

Pagrindinės šių gaisrų priežastys – krosnių, židinių bei dūmtraukių įrengimo ir jų eksploatavimo reikalavimų pažeidimai bei gedimai (25 proc.), pašalinis ugnies šaltinis (21 proc.), neatsargus žmonių elgesys su ugnimi (19 proc.), elektros įrenginių, prietaisų, elektros instaliacijos gedimai (9 proc.), transporto priemonių elektros instaliacijos gedimai (6 proc.), neatsargus rūkymas (3 proc.), savaiminis medžiagų užsidegimas (3 proc.), pirotechnikos gaminių naudojimo reikalavimų pažeidimai (2 proc.), tyčinė žmonių veika – padegimai (2 proc.).

Jau ir šį lapkritį bei gruodį kilo po vieną gaisrą dėl paliktų neužgesintų žvakių. Lapkričio 22 d. buvo gautas pranešimas, kad Kaune, Skudučių gatvėje, gyvenamajame name pilna dūmų. Atvykus ugniagesiams gelbėtojams, paaiškėjo, kad ant staliuko buvo paliktos žvakutės stikliniame inde, kuriam sprogus užsidegė ant stalo stovėjęs generatorius ir šiaudinė staltiesė. Gaisro metu apdegė staliukas. Laimei, kad namuose buvo ir veikė autonominis dūmų detektorius.

Gruodžio 7 d. pranešta, kad Mažeikiuose, Skuodo gatvėje, įmonės patalpose dega kabinetas. Kabinete nuo žvakės buvo užsidegęs stalas. Darbuotojai gaisrą užgesino iki atvykstant ugniagesiams. Priešgaisrinė signalizacija įmonėje buvo. Abiejų gaisrų priežastis – neatsargus žmogaus elgesys.

Per penkerius metus Kalėdiniu laikotarpiu dėl elektros įrenginių, prietaisų, elektros instaliacijos gedimų bei pažeidimų kilo 104 gaisrai, jų metu žuvo 2 žmonės, 1 gyventojas patyrė traumų, o 4 gyventojai buvo išgelbėti.

Ypač atsargiai namuose ir lauke reikėtų naudoti ir elektrines girliandas. Pasak Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Valstybinės priešgaisrinės priežiūros valdybos Valstybinės priešgaisrinės priežiūros organizavimo skyriaus viršininko Aurimo Gudžiausko, prieš kabinant girliandas reikėtų jas išskleisti, išvynioti ir atidžiai apžiūrėti, ar nėra pažeidimų.

„Atkreipkite dėmesį į šiuos dalykus: ar elektros laidai, jų izoliacija, transformatoriai ir elektros kištukai nepažeisti, nesulaužyti, ar visos lemputės tvirtai laikosi lizduose, ar nėra sudužusių, – pataria pareigūnas. – Jeigu girlianda atrodo tvarkingai, prieš kabindami būtinai įjunkite ją į elektros tinklą ir įsitikinkite, kad ji veikia tinkamai. Taip pat atkreipkite dėmesį, ar nekaista ir nekibirkščiuoja laidai, ar girlianda veikia be pertrūkių, ar nesijaučia svylančių laidų ar plastmasės kvapo. Jeigu pastebite kuriuos nors iš minėtų požymių, girliandos nenaudokite, nes ji gali kelti ne tik elektros smūgio, bet ir gaisro pavojų.“

Jis taip pat pataria puošiant namus girliandomis pasirūpinti, kad laidų neprispaustų varstomos durys ar langai, baldai ir kiti daiktai, o prieš kabinant girliandas lauke, įsitikinti, ar jos yra tinkamos naudoti lauko sąlygomis: „Lauke jas veikia žema temperatūra ir drėgmė, todėl būtina paskaityti gamintojo instrukciją. Tvirtinant girliandas svarbu nepažeisti jos laidų izoliacijos, todėl geriau nenaudoti aštrių tvirtinimo elementų – vinių, metalinių kabių, saugiau yra naudoti plastikines tvirtinimo detales. Taip pat būtina pažiūrėti, kad laidų jungtys būtų apsaugotos nuo drėgmės, kad jų neapsemtų vanduo, kad per laidus nebūtų vaikščiojama ar važinėjama. Elektros laidų ilgintuvai taip pat turi būti parenkami tinkami naudoti lauko sąlygomis.“

Pareigūnas primena, kad einant miegoti ar išvykstant iš namų elektrines girliandas ir kitas dekoracijas namuose ir lauke būtina išjungti. Net ir būnant namuose, jas būtina išjungti bent keletui valandų per parą. „Kasmet ugniagesiai gauna iškvietimų dėl kibirkščiuojančių ar užsidegusių elektrinių girliandų ir dekoracijų, todėl neverta rizikuoti savo saugumu“, – sako A. Gudžiauskas.