G. Skaistė: Lietuva skiria 5 milijonus eurų Ukrainos mokyklų ir darželių atstatymui

0
G. Skaistė: Lietuva skiria 5 milijonus eurų Ukrainos mokyklų ir darželių atstatymui
Share

2024-03-08

Kovo 7 d. lankydamasi Kyjive Finansų ministrė Gintarė Skaistė pabrėžė, kad būtina spartinti karinės ir finansinės paramos besiginančiai šaliai tiekimą. Ministrė susitiko su Ukrainos Finansų ministru Serhiy Marchenko ir Ukrainos nacionalinio banko pirmininku Andriy Pyshnyy. Susitikimuose aptarta šalies ekonominė ir viešųjų finansų situacija, taip pat – pasirengimas įgyvendinti reformas pagal įsipareigojimus Europos Sąjungai (ES) bei tarptautinėms finansų institucijoms. Taip pat vizito metu daug dėmesio skirta Ukrainos atstatymui ir Lietuvos investicijoms šalyje.

„Ukrainiečiai kasdien gina savo šalį ir nepasiduoda agresoriui. Todėl ir mes – kartu su ES ir Vakarų partneriais – negalime delsti su karine bei finansine parama Ukrainai. Stringant sprendimams JAV, gyvybiškai svarbus tampa spartus ES paramos lėšų išmokėjimas – kovo mėnesį Ukrainą turi pasiekti pirmi 4,5 milijardai eurų iš Ukrainos priemonės. Taip pat Lietuva šią savaitę informavo, kad prisidės prie Čekijos iniciatyvos perkant bendrai amuniciją Ukrainos kariams, o šio vizito metu pranešėme apie 5 milijonų eurų paramą sugriautų Ukrainos mokyklų ir darželių atstatymui ir pritaikymui, įrengiant juose slėptuves. Lankantis Kijeve keletą sykių skambėjo oro pavojaus sirenos – akivaizdu, kad norint užtikrinti nenutrūkstamą mokymąsi nepaisant antskrydžių, turime investuoti į daugiafunkcinius saugius pastatus ir neleisti priešui atimti Ukrainos vaikų ateities“, – pažymėjo finansų ministrė Gintarė Skaistė.

Susitikimuose ypatingas dėmesys buvo skirtas Ukrainos atkūrimui ir atstatymui. Pasaulio banko atliktu vertinimu, Ukrainai padaryta žala siekia 486 mlrd. eurų, o būtiniausioms atstatymo išlaidoms 2024 m. reikėtų 15 mlrd. eurų. Paramą atkūrimui ir atstatymui telkia ES, Vakarų partneriai, tarptautinės finansų institucijos. Taip pat diskutuota apie būdus, kaip Ukrainos poreikiams panaudoti užšaldytą rusijos centrinio banko turtą.

Vizito metu G. Skaistė aplankė Lietuvos lėšomis atstatytą vaikų darželį Irpinėje, kurioje įrengtos saugumo reikalavimus atitinkančios slėptuvės. Tai tik vienas iš daugelio projektų, kuriuos Lietuva įgyvendina savo ir tarptautinių donorų lėšomis Ukrainoje.

Nuo karo pradžios Lietuvos skirta parama Ukrainai siekia 2 proc. nuo šalies BVP. Finansų ministerija aktyviai remia Ukrainą per Europos Sąjungos ir tarptautinių finansų institucijų instrumentus – iki šiol skyrė arba įsipareigojo skirti dotacijų forma ir garantijomis beveik 70 mln. eurų. Dvišaliu būdu nuo karo pradžios Ukrainai jau pervesta 20 mln. eurų.

Apie dvišalį susitikimą su Ukrainos finansų ministru komunikuoja ir Ukrainos Finansų ministerija.