2024-05-08
Vyriausybė pritarė Finansų ministerijos ir Lietuvos banko parengtam įstatymo pakeitimo projektui, kuriuo sudaroma galimybė finansų sektoriaus dalyviams ir priežiūros institucijai sudaryti administracinį susitarimą iki atsirandant teisminiam ginčui.
Įstatymo projektas padės suderinti skirtingus valstybės ir asmens interesus, suteiks daugiau aiškumo finansų verslui bei sudarys sąlygas greičiau ir paprasčiau susitarti su prižiūrinčia institucija dėl baudų sumažinimo ir jų mokėjimo.
„Prieš metus patvirtinome „Fintech“ sektoriaus plėtros gaires, kurių vienas tikslų – siekis keisti finansų rinkos dalyvių santykių su priežiūros institucija modelį. Taip pat siūlome būdus, kaip tarp asmens ar įmonės bei valstybės institucijos išlaikyti abipusiu pasitikėjimu grindžiamus santykius ir mažinti biurokratinius kaštus“, – sako finansų viceministrė Vaida Česnulevičiūtė –Markevičienė.
Pasak jos, šie vadinamieji Taikieji susitarimai didins sprendimų priėmimo greitį ir mažins administracinę naštą visuomenei.
Tiesa, Taikusis susitarimas galimas tik tuomet, kai yra abipusis sutarimas tiek dėl aplinkybių, tiek dėl pasekmių. Finansų rinkos bendrovė, kuriai ketinama taikyti poveikio priemonę, gavusi iš priežiūros institucijos esminę informaciją apie nustatytus faktinius duomenis, savanoriškai galės pasiūlyti Lietuvos bankui sudaryti administracinį susitarimą.
Šiuo metu galiojantis teisinis reguliavimas įtvirtinta galimybę šalims sudaryti taikos sutartį tik teisminiame procese, tačiau nenumato galimybės susitarti taikiai anksčiau.
Svarstyti galimybę sudaryti administracinį taikos susitarimą ankstesnėje nei teisminių ginčų stadijoje skatina ir Europos vertybinių popierių ir rinkų institucijos atliekamos analizės bei dalijimasis gerąja patirtimi šioje srityje.