ES šalys didina paramą kariaujančios Ukrainos energetikos sektoriui

0
ES šalys didina paramą kariaujančios Ukrainos energetikos sektoriui
Share

Rusijai toliau tikslingai atakuojant Ukrainos kritinę energetikos infrastruktūrą, Europos Sąjungos valstybių narių ministrai ir ES energetikos komisarė dalyvavo skubiai sušauktame virtualiame susitikime su Ukrainos energetikos ministru Germanu Galuščenko, kuriame buvo pristatyta kovo 9-osios naktį padaryta žala, būtinieji pagalbos poreikiai, taip pat pateikta informacija apie padėtį Zaporožijos atominėje elektrinėje.

„Rusija panaudojo naują smūgių taktiką – jie tuo pačiu metu kritinę infrastruktūrą atakavo skirtingų tipų raketomis ir dronais. Nepaisant naujų iššūkių Ukrainos energetikos sektoriui, Lietuvos visokeriopa parama kariaujančiai šaliai nesiliaus. Kovoje už laisvę, suverenitetą ir demokratiją neturi būti abejingų“, – sako energetikos ministras Dainius Kreivys.

Energetikos objektai buvo apšaudyti 9 regionuose: Dniepropetrovsko, Žytomyro, Kirovohradą, Charkovą, Sumy, Vinnytsiją, Lvovo, Ivano-Frankivsko, Odesos, Zaporožės regionai ir Kijevo miestas. Pažeista tiek energijos gamybos, tiek perdavimo infrastruktūra. Dėl Rusijos teroristinių veiksmų, kai  sugadinama paskutinė atominę maitinanti elektros linija, šeštą kartą buvo atjungta Zaporožės atominė elektrinė. Operatyvių energetikos sektoriaus specialistų veiksmų dėka pavakare buvo atsatatytas elektros tiekimas atominei elektrinei. 

Šios dienos skaičiavimais Ukrainos sektoriui suteikta pagalbos už 10 mln eurų,  pervežtų generatorių bendra galia jau perkopė 6,5 MW, t. y. viršijo šiuo metu esantį elektros importo kiekį iš Moldovos, taip pat nuvežti 270 transformatorių ir daug kitos įrangos.

Teikiant dvišalę paramą Ukrainos atsigavimui ir atstatymui, pradėtas įgyvendinti projektas, skirtas modernizuoti energetikos infrastruktūrą Mikolajevo mieste, atnaujinant elektros skirstomąjį tinklą, pereinant prie 20 kV įtampos ir priartinant jį prie ES standartų. Kitą savaitę energetikos viceministrė Inga Žilienė susitiks su Ukrainos delegacija aptarti projekto eigą.