Energetiniam savarankiškumui ir efektyvumui – rekordinis paramos kiekis

0
Energetiniam savarankiškumui ir efektyvumui – rekordinis paramos kiekis
Share

Šiandien Finansų ministerija kartu su Energetikos ministerija ir Nacionaline plėtros įstaiga „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) pristatė beveik 800  mln. eurų vertės rekordinę paramą, skirtą gyventojų, verslo ir viešojo sektoriaus energetiniam savarankiškumui ir efektyvumui didinti.  

„Matome būtinybę didinti elektros generaciją iš atsinaujinančių išteklių apimtį, todėl parengėme beveik milijardo eurų vertės finansinę priemonę sutelkiančią tiek viešus, privačius išteklius. Naujoji priemonė mažins energetinį skurdą jautriausiuose socialiniuose lygmenyse, didins verslo konkurencingumą ir efektyviau išnaudos energetinį potencialą viešajame sektoriuje. Investicijos į žaliąją energiją didina mūsų energetinį savarankiškumą ir artina ilgalaikį tikslą – visą reikalingą šalies energijos kiekį pasigaminti patiems“, – sako finansų ministrė Gintarė Skaistė.

„Tai rekordinis paramos kiekis energetikos sektoriuje per visą Lietuvos nepriklausomybės laikotarpį. Galimybė pasinaudoti valstybės teikiama parama buvo vienas svarbiausių faktorių, lėmusių šuolinį atsinaujinančios energetikos augimą Lietuvoje. Per trejus metus ji išaugo daugiau nei trigubai: nuo 699 MW 2020 m. iki 2,33 GW 2023 m., o gaminančių vartotojų – verslų ir gyventojų, apsirūpinančių elektra iš nuosavų elektrinių, skaičius jau perkopė 90 tūkstančių“, – sako energetikos ministras Dainius Kreivys. 

Pasak jo, Energetikos ministerija tęs paramą jau pasiteisinusioms ir laukiamoms priemonėms gyventojams ir verslams, pavyzdžiui, nuosavoms saulės ir vėjo elektrinėms, neefektyvių iškastinio kuro katilų keitimui. Taip pat bus skatinamos investicijos į energijos kaupimo įrenginius (baterijas), tolimesnę privačių elektromobilių įkrovos stotelių plėtrą, vandenilio gamybą ir viešųjų pastatų renovaciją. 

Energetikos, Finansų ministerijoms ir INVEGAI pasirašius sutartį dėl Energijos efektyvumo fondo papildymo atsinaujinančių energijos išteklių (AEI) plėtrai buvo skirta beveik 800 mln. eurų ES 2021–2027 m. investicijų programos, plano „Naujos kartos Lietuva“ ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų. Jau šiandien INVEGA skelbia kvietimą kreiptis dėl paskolų AEI juridiniams asmenims, o balandžio mėnesį bus skelbiamas energetikos bendrijų finansavimo kvietimas.

„Finansavimo sprendimai, kuriuos jau netrukus pasiūlysime rinkai, skirti tiek verslui, tiek viešosioms įstaigoms ir įmonėms, bei bendrijoms. Palankiomis sąlygomis finansuosime investicijas, didinančias elektros energijos, pagamintos iš AEI, dalį. Siekiame suteikti įmonėms galimybę užsitikrinti stabilią elektros kainą ilguoju laikotarpiu, kas yra labai svarbu prognozuojant verslo kaštus. Ne mažiau svarbu ir tai, kad ši energija bus  gaminama aplinkai tvariais būdais bei prisidės prie Lietuvos energetinės nepriklausomybės didinimo“, – teigia INVEGOS generalinis direktorius Dainius Vilčinskas.

AEI juridiniams asmenims finansavimui skirta 549 mln. Eur plano „Naujos kartos Lietuva“ lėšų ir 22,6 mln. Eur Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų. Bus finansuojamos investicijos į elektros energijos iš AEI gamybos įrenginius (saulės ir vėjo elektrinių įrengimas, statyba arba įsigijimas iš parko). Paskolos bus teikiamos gaminantiems vartotojams arba siekiantiems tapti gaminančiais vartotojais privatiems ir viešiesiems juridiniams asmenims. Siūlomas finansavimo sprendimas leis skolintis iki 15 (saulės elektrinėms) ir iki 20 (vėjo elektrinėms) metų laikotarpiui, palūkanų norma neviršys 3 proc.

Energetikos bendrijų finansavimui skirta 206,6 mln. Eur Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų. Kuriamas sprendimas leis finansuoti energijos generavimo pajėgumus, skirtus savivaldybėms, savivaldybių įstaigoms, įmonėms ir nepritekliuje gyvenantiems namų ūkiams. Įrengtos ar įsigytos elektrinės pajėgumų dalis turės būti perduodama energetinį nepriteklių patiriantiems asmenims, tokiu būdu sumažinant šių asmenų elektros sąskaitas.

Paraiškas AEI juridiniams asmenims finansavimui gauti galima teikti INVEGAI per elektroninę paraiškų teikimo sistemą nuo kovo 28 d. 13 val. Kvietimą teikti paraiškas energetikos bendrijų finansavimui INVEGA ketina skelbti balandžio mėnesį. Sekite naujienas invega.lt.

Paramos priemonės energetiniam savarankiškumui 2024 m.

Finansavimo sprendimai energetiniam savarankiškumui ir efektyvumui