Energetikos ministrai ir politikos lyderiai įsipareigojo stiprinti energetinį saugumą ir spartinti žaliąją transformaciją

0
Energetikos ministrai ir politikos lyderiai įsipareigojo stiprinti energetinį saugumą ir spartinti žaliąją transformaciją
Share

2024-02-15

Energetikos ministras Dainius Kreivys vasario 12–15 d. dalyvavo Prancūzijos sostinėje Paryžiuje vykusiame Tarptautinės energetikos agentūros (TEA) šalių narių ministrų susitikime. Susitikimo metu politikos lyderiai priėmė įsipareigojimą užtikrinti energetinį saugumą ir kartu paspartinti žaliąją transformaciją, siekiant apriboti pasaulinį atšilimą iki 1,5 °C. 

Energetikos ministrai iš 31 šalies narės bendrame komunikate išdėstė keletą įgaliojimų, kurie apėmė tokias sritis kaip pasaulinio energetinio saugumo užtikrinimas, pripažįstant Rusijos karo Ukrainoje ir konflikto Artimuosiuose Rytuose keliamą grėsmę, pasaulio energetikos sektoriaus kovos su klimato kaita skatinimas ir pasaulinių finansinių srautų, skirtų perėjimui prie švarios energijos, didinimas.

Lietuvos dėka su JAV ir kitų šalių parama į TEA komunikatą įtrauktas įsipareigijimas intensyvinti darbą įgyvendinant bendrą Ukrainos darbo programą, prisidedančią prie Ukrainos energetikos sektoriaus atstatymo ir modernizavimo. „Tebevykstant karui Ukrainoje, kurio metu sugriauta pusė šalies energijos generacijos pajėgumų, privalome veikti ne tik žodžiais, bet ir veiksmais, siųsdami aiškią žinią Ukrainai ir pasauliui, kad stovime tvirtai su Ukraina ir esame pasirengę dar intensyviau dirbti kartu šalies energetikos sektoriaus labui šiandien ir ateityje.” – sakė energetikos ministras D. Kreivys. 

Ministras Kreivys taip pat pasveikino Latviją, šiais metais oficialiai tapsiančią 32-ąja TEA šalimi nare. TEA ministrų susitikimo metu buvo pritarta Latvijos narystei, paliekant šaliai pabaigti teisinius narystės formalumus. 

Šis aukšto lygio sprendimus energetikos srityje priimančių politikos lyderių susitikimas įvyko praėjus vos keliems mėnesiams po Dubajuje vykusios COP28 konferencijos, kurioje beveik 200 vyriausybių pasiekė svarbų susitarimą energetikos ir klimato klausimais. Tarp jų – nauji pasauliniai tikslai iki 2030 m. patrigubinti atsinaujinančių išteklių gamybą ir dvigubai sumažinti vartojimą.

Susitikime dalyvavę ministrai taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad naftos tiekimo saugumas tebėra svarbus pasaulio ekonomikai ir akcentavo TEA naftos atsargų kaupimo sistemos svarbą. Planuojama, kad TEA parengs sistemą, kuri padės siekti tikslų, nustatytų savanoriškai TEA svarbiausių naudingųjų iškasenų tausojimo programai, ir padidins svarbiausių naudingųjų iškasenų, reikalingų švarios energijos technologijoms, tiekimo grandinių saugumą.

TEA pataria valstybėms narėms energetikos politikos formavimo klausimais, teikia informaciją apie tarptautinę naftos rinką ir kitus energetikos sektorius bei yra pasirengusi reaguoti į naftos tiekimo sutrikimus. Agentūra valstybėms narėms suteikia aukščiausio lygio energetikos ekspertų pagalbą pereinant prie klimatui neutralios energetikos, stiprinant valstybės energetikos inovacijų politiką ir didinant energetinį efektyvumą.

Šiemet TEA mini 50-ąsias įkūrimo metines.