Branduolinio saugumo konferencijoje raginimas neprarasti budrumo ir išlaikyti kontrolės reikalavimus

0
Branduolinio saugumo konferencijoje raginimas neprarasti budrumo ir išlaikyti kontrolės reikalavimus
Share

2024-05-22

Vienoje vykusioje ministrų lygio branduolinio saugumo konferencijoje „Pakeiskime ateitį“ (angl. Shaping the Future) dalyvaujantis Lietuvos delegacijos vadovas, Energetikos  viceministras Albinas Zananavičius kreipdamasis į konferencijos dalyvius pabrėžė branduolinio saugumo svarbą besikeičiančiame pasaulyje. 

„Tarptautinė branduolinio saugumo situacija per paskutinius metus smarkiai pablogėjo. Rusijos neišprovokuotas agresyvus karas prieš Ukrainą kelia precedento neturinčią grėsmę branduoliniam saugumui su galimomis milžiniškomis pasekmėmis visam pasauliui.  Tokioje situacijoje negalime būti tikri, kad branduolinės medžiagos nepateks į blogas rankas ir nebus panaudotos siekiant blogų tikslų. Todėl raginame Rusiją nedelsiant sustabdyti savo neteisėtą invaziją ir pasitraukti iš užgrobtos Zaporižjės atominės elektrinės bei visos Ukrainos teritorijos,“-  sakė viceministras. Taip pat paragino tarptautinę bendruomenę išlaikyti deramą budrumą bei įgyvendinti tinkamas kontrolės priemones.

Viceministras taip pat pažymėjo Lietuvoje nuo 2012 m. veikiančio Lietuvos nacionalinio branduolinio saugumo kompetencijos centro vaidmenį skleidžiant gerąją Lietuvos praktiką siekiant užkardyti grėsmes branduoliniam saugumui. Taip pat pabrėžta  Lietuvos institucijų bendradarbiavimo su TATENA, INTERPOL‘u bei kitomis tarptautinėmis organizacijomis svarba keliant Lietuvos  institucinius gebėjimus bei pareigūnų kompetencijas. 

Konferencijos paraštėse viceministras taip pat susitiko su JAV ir Ukrainos nacionalinėmis delegacijomis.

Ministrų lygio Branduolinio saugumo konferencija vyksta kas ketverius metus ir yra skirta aukšto politinio  lygio diskusijoms kaip stiprinti nacionalinius branduolinio saugumo režimus, didinti tarptautinį bendradarbiavimą ir taip prisidėti prie viso pasaulio saugumo.