2024-05-16
Gegužės 15–16 d. energetikos viceministrė Daiva Garbaliauskaitė dalyvavo Briugėje vykusiame aukšto lygio energetikos generalinių direktorių susitikime, skirtame aptarti jūrinio vėjo plėtrą. Europos Sąjungos Tarybai pirmininkaujančios Belgijos organizuotame susitikime siekta aptarti, kaip paspartinti jūrinės energijos sprendimų diegimą ir ypač tai, kaip jūroje gali būti plėtojama energetika, kuri būtų naudinga visai Europai, taip pat galimus bendradarbiavimo klausimus ir dalytis gerąją patirtimi.
„Įgyvendinant energetikos pertvarką ir dekarbonizuojant šalių ekonomikas, susiduriame su didžiuliu iššūkiu – užtikrinti pakankamai švarios energijos. Tam Baltijos jūros regione matome didžiulį potencialą jūrinio vėjo energijos plėtrai“, – sakė D. Garbaliauskaitė.
Renginio metu daugiausia dėmesio buvo skirta aptarti jūrinio vėjo projektų inovatyvaus finansavimo, aukcionų organizavimo, tarpvalstybinių projektų kaštų ir naudų pasidalinimo, konkurencingumo ir tiekimo grandinių bei regioninio bendradarbiavimo klausimus. Taip pat buvo pristatytos naujausios jūros sektoriaus inovacijos ir įgyvendinami projektai.
„Nors ES esame labai priklausomi nuo svarbiausių medžiagų, reikalingų jūrinio vėjo jėgainių plėtrai, importo iš trečiųjų šalių, mūsų stiprybė yra mūsų artumas. Siekdami sustiprinti jūrinio vėjo energijos tiekimo grandines, turėtume sutelkti dėmesį į tarpvalstybinį keitimąsi informacija ir regioninę strateginių atsargų kaupimo politiką, taip pat į mokslinius tyrimus ir inovacijas, nes galimybė laiku gauti tikslius duomenis suteikia vyriausybėms ir įmonėms galimybę priimti pagrįstus sprendimus, nustatyti naujas tendencijas ir aktyviai reaguoti į tiekimo grandinės sutrikimus. Europos universitetai, mokslininkai, vyriausybės, gamintojai ir pramonė turi dirbti kartu“, – sakė viceministrė.
Aukšto lygio energetikos generalinių direktorių susitikime Belgijoje dalyvavo 27 ES valstybių narių politikos formuotojai, pakviesti dalyvauti Jungtinės Karalystės, Šveicarijos ir Norvegijos atstovai, pramonės atstovai, NVO ir kiti suinteresuotieji asmenys.
FPS Economy and Jesse De Meulenaere nuotr.